PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 15. do 19. aprila 2013.godine

Tema

Najvažnije iz protekle nedelje:
- Stabilne cene kukuruz i pšenice
- Pad cene soje

Na tržištu roba iz sektora primarnog agrara sve je manje neizvesnosti. Tržišni učesnici sa jedne strane znaju šta mogu da očekuju od ponude od prošlogodišnjeg roda, dok tržišna očekivanja izvedena iz saznanja o dinamici i uslovima setve prolećnih useva, odnosno vegetacione kondicije ozimih useva, postaju sve izvesnija. Tržište se stabilizovalo, a obim trgovanja preko organizovanog berzanskog tržišta se povećao. Na bazi 23 zaključena kupoprodajna ugovora realizovan je količinski promet od 1.247 tona robe čija je finansijska vrednost iznosila 38.910.450 dinara. U odnosu na upoređujuće podatke iz prethodne nedelje to je rast od 43,66 % za fizički obim prometa, dok je prisustvio roba veće pojedinačne vrednostio uticao da rast finansijskog obima prometa bude čak 84,72% .

     Posle objave uslova intervencije države na tržištu pšenice, trgovanje ovom robom je postalo intenzivnije. Još veće otvaranje tržišta se može očekivati po završetku intervencije, ali sva nagađanja oko modaliteta intervencije su postala bespredmetna i to je u velikoj meri relaksiralo čitavo tržište. Cena je na skoro istom nivou kao i prethodne nedelje, a kretala se u vrlo uskom rasponu između 23,20 i 23,30 din/kg bez PDV. Prosečna cena trgovanja je iznosila 25,09 din/kg (23,23 bez PDV) ili za neznatnih 0,25% više u odnosu na prosek cene u prethodnoj nedelji. U procenama oko cenovnih perspektiva ove robe u narednih nekoliko meseci ne možemo, a da ne pomenemo sasvim realnu mogućnost da u uslovima sve tanjih rezervi kukuruza, pšenica u letnjem periodu bude ozbiljno prepoznata kao sirovina za stočnu ishranu, što bi moglo da poveća tražnju za ovom robom.
     Cena kukuruza je protekle nedelje iskazala izrazitu cenovnu stabilnost. Pretežna ravnotežna cena trgovanja je bila na nivou od 22,50 din/kg bez PDV. Naime, od jedanaest kupoprodajnih ugovora, deset ih je zaključeno po navedenoj ceni. Prosečna nedeljna cena od 24,31 din/kg (22,51 bez PDV) je za 0,40% niža u odnosu na prethodnu nedelju. Uslovi pod kojim je startovala setva daju povod optimizmu da će dobro obavljen setveni posao, a nadajmo se i povoljna agrometeorološka situacija, posle berbe ove jeseni, vratiti poljuljane pozicije kukuruzu kao tržišnog lidera u primarnoj proizvodnji i to ne samo po obimu proizvodnje, već i po kvalitetu zrna.    
      Trgovanje robama iz soja kompleksa ni ove nedelje nije izostalo. Sojom se trgovalo po ceni od 66,32 din/kg (61,41 bez PDV), što je u odnosu na cenu iz prethodne nedelje pad od 1,28% Sojina sačma je u nedelji za nama imala cenu od 72,30 din/kg (60,25 bez PDV). Ova roba je proteklih meseci imala prilično izražene cenovne fluktuacije. Razloge nalazimo u prisustvu sojine sačme sa raznih uvoznih destinacija (Indije, Italije...itd), pa je i kvalitet ove robe u zavisnosti od zemlje porekla uticao na različitost u cenama.
     Od ostalih roba, posle dužeg odsustva, trgovano je i suncokretovom sačmom sa 33% proteina i to po ceni od 37,20 din/kg (31,00 bez PDV), kao i mineralnim đubrivom UREA čija je cena iznosila 45,72 din/kg.