PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 07. do 11. novembra 2011. godine

Tema

Najvažnije iz protekle nedelje:
- Pad cene kukuruza
- Rast cene pšenice

U procenama svetskog bilansa žitarica, u ovom trenutku kada je žetva pšenice i kukuruza na severnoj hemisferi završena, deo velike tržišne vage koji se odnosi na ponudu je uglavnom poznat. Drugi tas ove vage, a to je tražnja, za sada je ipak velika nepoznanica. Upravo to je razlog koji tržište drži u neizvesnosti. Odgovor tržišta na tu okolnost je jednostavan – cene su relativno stabilne uz sasvim mala sporadična odstupanja. Slična je situacija i kod nas. Na berzi u Novom Sadu u protekloj nedelji realizovan je promet od 1.797 tona robe i u odnosu na isti podatak iz prethodne nedelje, to je rast od 44,34%. Vrednost ukupno 18 zaključenih kupoprodajnih ugovora iznosila je 32.715.930,00 dinara, što je u odnosu na vrednost prometa iz prethodne nedelje više za 26,83%.

      Opštu sliku o stabilnosti tržišta žitarica, mogla bi u narednom periodu da naruši cena pšenice. Naime, prvi put posle žetve, cena ove robe je premašila 18,00 din/kg bez PDV. Naime, tokom protekle nedelje cena je varirala u malom rasponu između 17,90 i 18,20 din/kg, ali ono što može da bude vrlo indikativno za dalja tržišna dešavanja na ovom tržištu jeste podatak da je berzansko trgovanje protekle nedelje zatvoreno cenom od 18,20 din/kg bez PDV. Inače, prosečna cena trgovanja je iznosila 19,39 din/kg ( 17,95 bez PDV), što je za 1,25% cenovni rast u odnosu na prethodnu nedelju. Kuriozitet na tržištu pšenice je što se već treću nedelju za redom na berzi pojavljuje i pšenica prošlogodišnjeg roda. Njena cena je 16,85 din/kg (15,60 bez PDV).
      Kada za nedelju dana prosečna cena neke robe padne za 1%, to svakako ne može biti dovoljno ubedljiv razlog za zaključak o trendu pada cene. Ovako otprilike izgleda situacija na tržištu kukuruza kod nas. Naime, prosečna cena trgovanja u nedelji za nama je iznosila 16,74 din/kg (15,50 bez PDV), a to je za 1,03% niža cena nego prethodne nedelje. Međutim, ako već nema mesta konstatciji o tendenciji pada cene, svakako ima mesta zaključku da se cena kukuruza u ovom momentu polako „namešta“ i prilagođava onoj vrednosti koja će naš kukuruz učiniti izvozno konkurentnim, a što će svakako privući i veće učešće izvoznika u tzrgovanju ovom robom. Stiče se utisak da je precizni tržišni mehanizam sasvim približio cenu kukuruza očekivanjima izvoznika.
      Dve bitne komponente za stočnu hranu – suncokretova i sojina sačma takođe su protekle nedelje našle svoje meto u berzanskoj trgovini. Dobra vest za stočare jeste da su obe robe imale nižu cenu nego prethodne nedelje. Sojina sačma 44% proteina je prodavana po ceni od 35,20 din/kg bez PDV, što je za 0,84% niža cena nego prethodne nedelje, dok je suncokretova sačma koja je prodavana po prosečnoj ceni od 13,16 din/kg bez PDV imala nižu cenu u odnosu na prethodnu nedelju za 2,12%.