PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 12. do 16. decembra 2011. godine

Tema

Najvažnije iz protekle nedelje:
- Rast cena pšenice
- Blagi rast cene kukuruza
- Dešavanja na svetskim berzama

Neočekivano niska cena kukuruza, kao i nerealno relativno visoka cena pšenice, demotivisali su ponudu u prvom, odnosno tražnju u drugom slučaju da se aktivnije uključe u trgovanje. Posledica toga jeste pad prometa u trgovanju na organizovanom berzanskom tržištu u Novom Sadu, koji je protekle nedelje iznosio 1.246 tona robe ili za 49,82 % manje nego prethodne nedelje. S obzirom da se u proteklom nedeljnom periodu trgovalo pretežno kukuruzom, koji je u ovom trenutku i najjeftinija roba u sektoru primarnog agrara, pad finansijske vrednosti prometa je srazmerno veći od pada količinskog prometa i u odnosu na prethodnu nedelju iznosio je 63,61%. Inače ukupna finansijska vrednost prometovane robe iznosila je 21.971.120,00 dinara.

U strukturi ukupnog prometa, kukuruz je ove nedelje učestvovao sa preko 80%. Cena je niska i pozicionirala se u uskom rasponu između 15,00 i 15,30 din/kg bez PDV. Prosečna cena trgovanja u nedelji za nama je iznosila 16,39 din/kg ( 15,18 bez PDV) . To je za neznatnih 0,48% više od prosečne iz prethodne nedelje. Rast je vrlo mali, ali s obzirom da više ni u nalozima tražnje ne figuriraju cene ispod 15,00 din/kg, te da su kupoprodajni ugovori krajem nedelje realzovani na gornjoj granici ovonedeljnog trgovanja od 15,30 din/kg, naslućuje se kao realna mogućnost da se ovo tržište cenovno oporavi u narednom periodu.

Pod pritiskom velikih globalnih zaliha, cena pšenice na gotovo svim svetskim berzama je u konstantnom padu. Taj cenovni pad na nedeljnom nivou je veoma mali, ali dugo traje. Velike zalihe otvorile su žestoku tržišnu utakmicu najznačajnijih svetskih izvoznika pa pad cene kao posledica te velike borbe nije iznenađenje. Naše tržište u proteklih mesec dana ponaša se sasvim suprotno od napred opisane situacije na međunarodnim tržištima. Od završetka žetve i čitavih 100 dana izražene cenovne stagnacije cena pšenice je počela da raste. Mnogo manji izvozni potencijal pšenice od kukuruza, uz podatak da su izvozne destinacije ove robe zemlje iz CEFTA područja, dakle najbližeg okruženja, otvorile su prostor izvoznoj kalkulaciji da naša pšenica bude nešto skuplja nego kod ostalih zemalja izvoznica, čija cena mora da podnese mnogo veće transportne troškove. Međutim, cena koja je protekle nedelje dostigla nivo od 20,52 din/kg (19,00 bez PDV), bukvalno je odbila tražnju, pa je i promet bio simboličan. Realno je zbog toga očekivati da će naredni period doneti u najmanju ruku stagnaciju cene, ako ne i njen pad.