PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 19. do 23. matra 2012. godine

Tema

Najvažnije iz protekle nedelje:
- Pad cene pšenice
- Rast cene kukuruza

Primetan opšti pad cena na međunarodnom tržištu žitarica jasno ukazuje da su se aktivirali neki vrlo uticajni tržišni pokretači. U prvom planu kao najveći razlog budućeg pada tražnje ističu se procene o „hlađenju“ ekonomije Kine i EU, što će za posledicu imati generalno pad tražnje, pa potom i cena. Naravno, postoje i drugi tržišni faktori koji imaju uticaj u kontrasmeru, ali za sada prvi pomenuti je dominantan. Nije to razlog za brigu o urušavanju cena žitarica, ali svakako upućuje sve analitičare na činjenicu o dinamici tržišnih kretanja i poimanju tržišta kao „žive materije“ i stalno pokretne mete.

       Protekla nedelja na tržištu koje organizuje „Produktna berza“ u Novom Sadu može se okarakterisati kao nedelja rekordnih prometa. Naime, nedeljni promet od 3.764 tona robe apsolutni je rekord po obimu trgovanja od početka ove godine. U odnosu na prethodnu nedelju ovaj promet je veći za 92,24%, dok je finansijska vrednost prometa iznosila 112.664.694,00 dinara i više nego duplo je veća u odnosu na upoređujući podatak iz prethodne nedelje.        
      Kukuruz je pravi tržišni lider. Preko dve hiljade tona ove robe je posredstvom berze u Novom Sadu promenilo vlasnika. Pretežni kupci su izvoznici. Cena veštački sušenog kukuruza se ustalila na nivou iznad 19,00 din/kg bez PDV-a. Prosečna cena trgovanja iznosila je 20,67 din/kg ( 19,14 bez PDV) i za 2,96% je veća od prosečne cene u prethodnoj nedelji. Trenutne turbulencije na svetskim berzama nisu se negativno odrazile na cenu kukuruza kod nas. S obzirom da generalna konstatacija o kukuruzu kao konjukturnoj robi u dužem vremenskom periodu i dalje stoji, lako se može desiti da cena kukuruza kod nas i dalje zadrži svoju trenutnu poziciju uz realnu mogućnost blagog rasta.
      Prvi put ove godine na tržište preko berze je izašao kukuruz iz čardaka, odnosno prirodno suv kukuruz, u standardnom kvalitetu i to po ceni od 19,98 din/kg (18,50 bez PDV).
      Soja je svakako u ovom trenutku najtraženija roba posle kukuruza. Rast cena na svetskim tržištima podstiče i domaću tražnju, pa je i cena ponovo u porastu. Prosečna cena čak 1.250 tona prometovane soje u protekloj nedelji iznosila je 43,39 din/kg ( 40,18 bez PDV), što je za 1,30% više u odnosu na cenu iz prethodne nedelje. Iz soja komleksa trgovalo se još i sojinom sačmom sa 44% proteina i to po ceni od 44,37 din/kg (37,60 bez PDV), što je u odnosu na poslednju zaključenu cenu iz prethodnog perioda mali pad od 0,79%.
      Cena pšenice je potpuno primirena. U proteklom nedeljnom periodu ovom robom se trgovalo po prosečnoj ceni od 23,50 din/kg (21,76 bez PDV), a to je za 0,74% manja cena nego prethodne nedelje.
       Još dve robe su pronašle svoje mesto u berzanskom trgovanju. To su stočno brašno koje se prodavalo po ceni od 18,88 din/kg (16,00 bez PDV) i mineralno đubrivo UREA čija je prosečna nedeljna cena iznosila 46,24 din/kg (42,81 bez PDV).