PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 31. oktobra do 04. novembra 2011. godine

Tema

Najvažnije iz protekle nedelje:
- Stabilna cene kukuruza
- Pad cene pšenice
- Rast cene zrna soje

U ovonedeljnom prometu dominantna roba je bila pšenica, koja je prometovana u ukupnoj količini od 725 tona, što je predstavljalo udeo od preko 50%, dok je ponderisana cena ove žitarice bila u padu u odnosu na onu iz prethodne nedelje. Ukupan berzanski promet je iznosio 1.245 tona, što predstavlja pad od 11,07% na nedeljnom nivou, a finansijska vrednost robe je bila 25.795.850,00 dinara.

      Za razliku od prethodne nedelje u trgovanju pšenicom na organizovanom berzanskom tržištu je došlo do pada cene. Trgovalo se pšenicom starog i novog roda. Pšenica roda 2011. je prometavana po ponderisanoj ceni koja je za ovu nedelju iznosila 19,15 din/kg sa PDV-om (17,73 din/kg bez PDV-a), što čini pad od 0,93% u odnosu na prethodnu nedelju. Prošlogodišnja pšenica je prometovana po jedinstvenoj ceni od 16,85 din sa PDV-om (15,60 din/kg bez PDV-a), tako da je pad iznosio 2,99 procentna poena. Pšenicu uglavnom kupuju mlinarska preduzeća, a to podrazumeva da se ona kupuje u malim trgovinskim lotovima, dok sa druge strane administrativna ograničenja za izvoz pšenice u Republiku Makedoniju i problem sa prodajom pšenice na Kosovo i Metohiji ovu robu uglavnom usmeravaju na domaće tržište.
      Berba kukuruza je na samom kraju, pa su i procene prinosa sve preciznije. Srbija će i ove godine, bez obzira na podbačaj hektarskog prinosa imati dovoljno kukuruza da zadrži svoju visoku izvoznu poziciju na svetskom tržištu. Ukupan rod od oko 6,2 milona tona, uz postojeće prelazne zalihe i ove ekonomske godine će odbaciti izvozni višak od približno 2 milona tona. To nedvosmisleno upućuje na zaključak da će izvoznici i ove godine imati ključnu ulogu na ovom tržištu, a cene na međunarodnim tržištima biti najuticajniji faktor koji će kreirati domaću cenu. Prošlonedeljna prosečna cena trgovanja kukuruzom je iznosila 16,92 din/kg sa PDV-om (15,66 bez PDV) i ona je praktično identična ceni iz prethodne nedelje. Stiče se utisak da se izvoznici usled ozbiljnih priblema sa izvoznom logistikom zbog niskog vodostaja Dunava, još nisu ozbiljnije uključili u trgovanje na domaćem tržištu. Kada se to desi verovatno će doći i do većih prometa, ali i do pomeranja cene do granice isplativosti koju može da izdrži izvozna kalkulacija.
      Jedina roba koja je iskazala blagi cenovni rast u proteklom periodu je soja koja je prodavana po ceni od 34,50 din/kg bez PDV. To je za 1,18% veća cena u odnosu na prosečnu cenu iz prethodne nedelje.
     Od ostalih roba trgovano je još i suncokretovom sačmom 33% proteina i to po prosečnoj ceni od 15,87 din/kg (13,45 bez PDV).