Nova organizacija savetodavnih službi

Tema

Ministarstvo za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu otvorilo je javnu raspravu o organizaciji i delovanju savetodovnih službi u poljoprivredi, što ce biti uobliceno i u odgovarajuci zakon. U Srbiji trenutno radi 41 regionalna služba sa 212 zaposlenih, uglavnom visokostrucnih kadrova, ali sa slabom tehnikom i voznim parkom.
Ove službe su godišnje uspele da obave potpunu saradnju sa svega 8.000 gazdinstava, što je u odnosu na broj registrovanih i razlicitu poljoprivrednu proizvodnju nedovoljno, ali iznad ucinka slicnih strucnjaka u Evropi.
O tome Slobodan Teofanov, pomocnik ministra za poljoprivredu (zadužen za razvoj sela), kaže:
- Sasvim je izvesno da za zdravu i konkurentnu poljoprivrednu proizvodnju moramo povecati broj izvršilaca u ovim službama, ali ce to biti mnogo manje od preporuka iz Evrope. Umesto 5.000 strucnjaka mi cemo kompletirati strucni tim do 500 zaposlenih, koliko, recimo, u Hrvatskoj radi samo u sektoru stocarstva.
Savetodavne službe u Srbiji imace i svoj savet, zaposleni licence, a ceo posao transformacije vodice Institut za primenu nauke u poljoprivredi – saopštio je Teofanov.
Obavljena prezentacija nove organizacije u Leskovcu okupilo je 60 strucnjaka iz regiona i dobila podršku zadrugara, povrtara i stocara.
Pripremljenom strategijom razvoja ovih službi i zakonskim tekstom otvara se mogucnost da se njihov rad meri poštovanjem niza propisa, pogotovo u oblasti kontrole kvaliteta proizvodnje.
Trenutno, službe na terenu se susrecu sa odobrenom upotrebom raznih štetnih preparata, koji su zabranjeni u EU, a državna administracija je još ranije kod nas dozvolila upotrebu.
Samo su proizvodjaci šecera sacinili listu dozvoljenih preparata koja im omogucuje izvoz, dok sa povrtarima i vocarima to nije slucaj, pa se pojedini izvozi i vracaju u zemlju.
Izvor: AgroPress