Zadrugari predlažu cenu suncokreta 18,50 dinara

Tema

Zadružni savez Srbije navodi da su proizvodjaci suncokreta nezadovoljni ponudjenom otkupnom cenom od 13 dinara i „skidanjem“ vlage sa 11 na 9% i primesa sa 3% na 2%. Podaci Zadružnog saveza Srbije o ovogodišnjem rodu suncokreta prikupljeni 31. jula ne govore o visokom prinosu i razlikuju se od do sada iznetih procena koje su uglavnom davali selekcionari i prodavci semena. Iz Republickog zavoda za statistiku je saopšteno da su zasejane površine 157.047 hektara i da ce proizvodnja biti za 14% manja nego lane, odnosno 391.057 tona.
Prinosi se krecu od 1,6 do 3 tone po hektaru i kooperanti sa otkupnom cenom od 13 dinara su u gubitku – stoji u saopštenju.
Zadružni savez Srbije nakon niza preracunavanja došao je do racunice da najniža otkupna cena suncokreta bez PDV-a iznosi 18,50 dinara, što je skoro 200 evra po toni i za trecinu manje nego lane. >br> Vršilac dužnosti predsednika ovog saveza Erna Kiš Cisar je izjavila da je potrebno odmah obracun kvaliteta svesti na nivo prošlogodišnjih iznosa.
- Cela godina je teška jer su i sve druge otkupne cene niske, od mleka do pšenice, a imali smo i agrarni budžet bez dovoljno podsticaja i sada se dovodi u pitanje zasnivanje novog ciklusa proizvodnje i strukture setve za 2010. godinu – porucuju iz Zadružnog saveza Srbije.
Prema najavama iz komapnije „Viktorija Grup“ iz Novog Sada, oni ce smanjiti prošlogodišnju cenu od 300-320 evra po toni, ali ta nova cena „nece biti 100 evra“, što dabome i dalje iritira ratare jer za naplatu imaju svega 60 odsto roda s obzirom da su se zadužili za seme, djubrivo i zaštitu po ni malo povoljnim cenama preradjivaca.
Proizvodjaci suncokreta, odnosno posrednici u prodaji, nisu imali naznake da ce uljare posle sastanka sa ministrom Sašom Draginom pooštriti kriterijume otkupa i da ce do polovine žetve ostati bez krajnjeg cenovnika i da ce doci do pritiska na njih puštanjem u promet jeftinog ulja od prošlogodišnjeg zrna suncokreta. Inace, cena suncokreta za isporuku u oktobru na budimpeštanskoj berzi je 206 evra, a vec se zna da ce rod suncokreta biti manji u Rusiji, Ukrajini, Francuskoj i da Indija ima povecane potrebe za ovom sirovinom, što je, kako kažu na Produktnoj berzi u Novom Sadu, jasna poruka domacim uljarama.
Izvor: Agropress