Regionalna konferencija o tržišnim informacionim sistemima u poljoprivredi

Tema

U organizaciji kancelarije (USDA), Ministarstva poljoprivrede SAD, pri Ambasadi SAD u Beogradu i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije ce se u peiodu od 15. do 16. septembra u hotelu „Divcibare „ u Divcibarama, u Srbiji održati Konfernecija o tržišnim informacionim sistemima u zamljama zapadnog Balkana.Ova konferencija je deo pomoci Ministarstva poljoprivrede SAD (USDA) u cilju razvoja tržišnog informacionog sistema u poljoprivredi u Srbiji (STIPS).
USDA je do sada pružala tehnicku pomoc Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i poljoprivrede Republike Srbije (MPŠV) i Poljoprivrednoj savetodavnoj službi da organizuju sakupljanje i izveštavanje o cenama sa tržišta voca, povrca, žive stoke, žitarica i stocnih hraniva, a nedeljni izveštaji, bilteni i ostale informacije se mogu procitati na portalu STIPS-a i MPŠV Republike Srbije.
Konferencija ima za cilj da na jednom mestu sakupi strucnjake iz ove oblasti iz Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije, Bosne i Hercegovine i Sjedinjenih Americkih Država. Programom je predvidjeno da se obuhvate brojna tehnicka i logisticka pitanja koja su zajednicka za sve zemlje regiona, npr. kako pojedine zemlje organizuju prikupljanje cena, kako se sistemi finansiraju, kako zadovoljiti izveštavanje o uniformnim standardima kvaliteta proizvoda, kao i pitanje najefikasnijih nacina diseminacije i objavljivanja podataka.
Želja je organizatora da se organizuju paralelne sesije u cilju diskusije tekucih trendova na pojedinim poljoprivrednim tržištima (stoka, vece, povrce, žitarice stocna hrana itd.).
Predstavnici zemalja koje ce ucestvovati na konferenciji su u razlicitim fazama razvoja ovakvih sistema — Hrvatska, Srbija i Crna Gora su u potpunosti razvile svoje sisteme, dok su Makedonija i Bosna i Hercegovina na pocetku.
Mišljenje organizatora je da ce ova konferencija pružiti priliku za medjusobno korisnu razmenu informacija, znanja i iskustava. Ucesnicima iz BiH i Makedonije ce biti veoma korisno da cuju kako su se u Srbiji ili Crnoj Gori rešavali problemi, možda oni isti sa kojima se sada oni suocavaju u svojim sredinama.
Opšta korist za sve ucesnike ce biti da se uspostavi što efikasnija razmena podataka o ponudi, tražnji i cenama poljoprivrednih proizvoda izmedju susednih zemalja.