Male zalihe pšenice

Tema

Zbog uvoza žitarica, 36 zemalja u svetu je suočeno sa prehrambenom krizom. Zemlje u razvoju na uvoz žitarica novog roda, utrošile su oko 51 milijardu dolara. Ravnotežu među zemljama koje oskudevaju sa žitaricama ne može uspostaviti ni organizacija Ujedinjenih Nacija za hranu (FAO) pa su u takvoj situaciji usledila poskupljenja u troškovima ishrane stanovništva. Šta se događa sa velikim proizvođačima? Ruski izvoz hlebnog žita je u septembru dostigao rekord od 2,1 miliona tona, pokazali su podaci agencije Sovecon koja se bavi analizom poljoprivrednih tržišta. Prema tom izvoru, od početka sezone 2007-2008. (jul-jun) do kraja septembra iz Rusije je izvezeno 4,3 miliona tona pšenice, što je takođe rekord i za milion tona više nego u istom periodu lane. Rusija je u septembru izvezla ukupno 2,4 miliona tona žitarica, što je najveća količina dosad kojom je sem pšenice obuhvaćeno i 0,3 miliona tona ječma. Rekordni pokazatelji povezani su sa visokom tražnjom ruskih žitarica na svetskom tržištu, odsustvom Ukrajine s tržišta.
Rusija je 2006. ostvarila ukupan rod od 78,4 miliona tona. SAD od početka sezone na strana tržišta isporučile blizu 12 miliona tona hlebnog žita u poređenju sa 7,219 miliona tona u istom periodu 2006. rast izvoza pšenice iz Rusije i SAD za sada nadoknađuje manjak isporuka iz drugih zemalja izvoznica. EU je od početka sezone izdala licence za izvoz 2,6 miliona tona pšenice, za 1,5 milion tona manje nego u istom razdoblju prošle sezone. U EU najveći uvoznik pšenice, ali i potrošač, je Italija.
U padu je kanadski izvoz u odnosu na prošlu sezonu, jer je ta zemlja u periodu od početka avgusta do 23. septembra izvezla 2,5 miliona tona hlebnog žita, 343.000 tona manje nego u istom razdoblju lane. Izvoz australijske pšenice je praktično obustavljen do prispeća zrna iz novog roda.
Svetske zalihe pšenice su ove godine opale na najniži nivo za poslednjih 25 godina i ne premašuju količinu od 143 miliona tona, saopštila je Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO).