Situacija na zelenim i kvantaškim pijacama u oktobru 2009. godine

Tema

Loše vremenske prilike na pocetku oktobra i kiša koja je danima padala su proizvodjacima, trgovcima i kupcima vocarskih i povrtarskih kultura zadavali dosta muka oko skladištenja i prodaje proizvoda na zelenim i kvantaškim pijacama u SrbijiNastavljen je trend dobre ponude paprika posebno u prve tri sedmice oktobra kako babure, tako i crvene (ajvarka) i šilje. Ponuda krastavca salatara i kornišona bila je slabijeg obima u odnosu na septembar. Pijacne tezge su obilovale ponudom i kvalitetom kako crvenih tako i belih sorti krompira, a i obim i asortiman kupusa je bio bolji u poredjenju sa predhodnim mesecom.
Karfiol je takodje zauzimao znacajno mesto na prodajnim mestima zelenih i kvantaških pijaca.
Uobicajena je bila ponuda crnog luka za ovaj period godine dok je u odnosu na isti period prošle godine znatno slabija ponuda belog luka na vecini pijaca u Srbiji. To je uticalo na znacajan porast cene ove povrtarske kulture koja se osim za ljudsku ishranu u znacajnoj meri koristi i u farmaceutskoj i kozmetickoj industriji.
Ponuda boranije je iz nedelje u nedelju bila slabija pa je u poslednjoj nedelji oktobra zabeležena veoma slaba skoro zanemarljiva ponuda ove mahunarke.
Pored paradajza proizvedenog u našoj zemlji tokom oktobra je zabeležena i znacajna kolicina ove povrtarske kulture uvezene iz Makedonije, a dominantna cena je iznosila 40 din/kg na kvantašu i 50 din/kg na zelenim pijacama što je porast cene u odnosu na septembar za 10 din/kg.
Asortiman i ponuda paprike kako babure tako i crvene i šilje je bio slabiji iz nedelje u nedelju kako je odmicao oktobar. Dominantna cena je na zalenim pijacama u Srbiji varirala od 40 do 80 din/kg, dok se na kvantašima taj iznos kretao od 40 do 60 din /kg, što ukazuje na blagi rast cene u odnosu na septembar.
Kao što smo i napomenuli u uvodu ponuda krastavaca salatara kornišona bila je slabija u odnosu na septembar pa je u poslednjoj nedelji meseca dominantna cena drasticno skocila u odnosu na prvu nedelju oktobra na vecini kvantaških i zelenih pijaca.
Ponuda tikvica, patlidžana, brokolia, kelja, blitve i karfiola bila je uobicajena za ovaj period godine.
Najcešca cena tikvica bila je 40 din/kg kao i u septembru. Najcešca prodajna cena karfiola je na kvantašu iznosila 30 dok je na zelenim pijacama cena ostala nepromenjena i iznosila je 60 din/kg.
Dominantna cena crnog luka je na kvantašima varirala u intervalu od 20 do 25 din/kg dok je na zelenim pijacama dominirao iznos od 40 din/kg.

Zadržan je trend dobre ponude i sortimenta groždja na svim kvantaškim i zelenim pijacama u Srbiji.
Ponuda i kvalitet jabuka kako ajdared, tako ružicastog i zlatnog delišesa, glostera, jonagolda, greni smita i ostalih sorti bio je znatno bolji u odnosu na septembar.
Sortiment i obim ponude krušaka bio je takodje bolji dok je ponuda breskvi, nektarina i šljiva iz nedelje u nedelju bila sve slabija.
Prodajna cena groždja sorte Afus Ali varirala je od 40 do 50 din/kg na kvantašima dok je na zelenim pijacama dominirao iznos od 60 din/kg što je za 20 din/kg niža cena u odnosu na septembar. Od crnih sorti je najzastupljenija bila sorta Hamburg i moglo se kupiti po dominantnoj ceni od 45 din/kg na kvantašima, dok je cena od 80 din/kg na zelenim pijacama.
Izuzetno dobra ponuda i sortiment jabuka na svim kvantaškim i zelenim pijacama u Srbiji uticala je na bolji promet ove vocne vrste. Prodajna cena je u zavisnosti od sorte i kvaliteta varirala od 20 do 30 din/kg u veleprodaji, dok je dominantna maloprodajna cena bila na vecini pijaca 50 din/kg.
Uobicajena ponuda i sortiment krušaka za ovaj period godine, ali je evidentiran rast dominantne cene na zelenim pijacama na 70 din/kg.
Asortiman južnog voca obogacen je ponudom mandarine, a dominirala je ponuda ove vocne kulture proizvedene u Hrvatskoj. Najcešca cena mandarine je na zelenim pijacama iznosila 120 din/kg. Ponuda banana, pomorandži, grejpfruta, kivia, limuna i ananasa bio je na prošlomesecnom nivou.