Cena kukuruza na istorijskom maksimumu

Zbog sukoba u Ukrajini sve svetske berze beleže rekordne cene pšenice, kukuruza, soje. Kukuruz je dostigao svoj istorijski maksimum od 30 dinara, a visoke cene poslednjih meseci beleže i pšenica i soja.
Miloš Janjić, direktor novosadske Produktne berze, istakao je da su sukobi izuzetno uticajni na rast cena, jer su i Ukrajina i Rusija izuzetno značajni i izvoznici i proizvođači na svetskom nivou i da zajedno izvoze 30 odsto svetske potrebe za pšenicom.
U prošlonedeljnom izveštaju Produktna berza upozorava na ovo što se dešava u celom svetu, pa i kod nas. I kukuruz i pšenica ugovaraju se po višim cenama. Janjić je potvrdio za RTS da je kukuruz dostigao svoj istorijski maksimum od 30 dinara bez PDV-a, na trgovanju preko Produktne berze.
Pšenica je, kaže, na 32,20 dinara što je neki maksimum u poslednja dva, tri meseca, a soja je na 78 dinara, što je, takođe, napominje, najviša cena od oktobra prošle godine. Istakao je da je razlika u ceni u odnosu na period pre sukoba u Ukrajini izuzetna za ovako kratak period, odnosno od početka prošle nedelje.
Rast cene kukuruza je nekih 11 odsto, pšenice sedam, a soje četiri odsto, što je za kratak period veliki rast.
Ukrajina i Rusija izvoze zajedno 30 odsto svetske potrebe za pšenicom, kukuruza 20 odsto. “Ceo svet prati i oscilira i jedan od faktora su Ukrajina i Rusija i ceo crnomorski sliv.
Samo najava bilo  kakvog sukoba dovela je početkom prošle nedelje do velikih dnevnih oscilacija. Već u četvrtak, kada je sukob počeo, tržišta su odreagovala i došlo je do nekih novih maksimuma”, istakao je Janjić. Dodao je i da su sve svetske berze imale velike oscilacije i da su se i kod nas dešavale dnevne oscilacije.
Berza u Parizu je imala nekih 12 odsto razlike u ceni na dnevnom nivou, dok je i Čikaška berza beležila maksimume.
Takođe, kako je objasnio, i sankcije Rusiji utiču na formiranje cena. “Rusija je jedan veliki izvoznik i problem je i sa logistikom, izvozne luke su blokirane i to automatski pomera potražnju na neka druga tržišta.
Veliki uvoznici iz Ukrajine i Rusije, kao što su Egipat svoje količine će morati da pronađu na drugim lokalitetima, tako da se stvara disbalans u celom svetu”, ocenio je Janjić. Smatra da je bilo šta prognozirati u ovom trenutku izuzetno teško. “Nadamo se da se ovo neće odužiti, jer ovaj rast cena nepovoljno utiče na stočarstvo, a cena hrane raste i za ljudsku proizvodnju i za stoku”.