Počinje primena Zakona o organskoj proizvodnji

Tema

Zakon o organskoj proizvodnji, koji će omogućiti povećanje površina pod organskom proizvodnjom, smanjenje zagađenja iz poljoprivrede, očuvanje vode i zemljišta, počinje da se primenjuje od sutra.

Novim zakonom se dobija pravni okir za praćenje organske proizvodnje, utvrđivanje stvarnih mogućnosti i registraciju obima proizvodnje, što će potencijalno omogućiti i veću pomoć države, rekla je agenciji Beta državna sekretarka u Ministarstvu poljoprivrede Mirjana Milošević.

"Cilj zakona je uspostavljanje organske proizvodnje kao celovitog sistema upravljanja i proizvodnje hrane koji se bazira na ekološkoj praksi, visokom stepenu biološke raznovrsnosti, očuvanju prirodnih resursa, primeni standarda o dobrobiti životinja i načina proizvodnje korišćenjem prirodnih supstanci i postupaka", kazala je ona. Zakon se, kako je navela, odnosi na proizvode biljne i stočarske proizvodnje i to na primarne poljoprivredne proizvode, prerađene poljoprivredne proizvode koji se koriste kao hrana, ali i na stočnu hranu, seme, rasad i sadni materijal, kvasac koji se koristi kao hrana i hranu za životinje.

Proizvodi dobijeni lovom i ribolovom divljih životinja, zakonom se ne smatraju proizvodima organske prizvodnje. Zakon je usaglašen sa regulativama Evropske unije i stvara pravni okvir za obezbeđivanje da poslove sertifikacije rade samo kontrolne organizacije koje su ovlašćene od Ministarstva poljoprivrede. Miloševićeva je navela da zakon predviđa formiranje nadležnog tela za organsku proizvodnju sa sedištem u Nacionalnoj laboratoriji za bezbednost hrane u Batajnici, Ministarstvo poljoprivrede će voditi registar proizvođača i prerađivača koji se bave organskom proizvodnjom i površina na kojima se gaje organski usevi. Kako je dodala, prema zakonu u okviru Ministarstva treba da se formira Savet za organsku proizvodnju koji planira i predlaže mere za razvoj organske poljoprivrede i brine o stručnim kadrovima i planovima u oblasti organske proizvodnje.

Zakon utvrđuje da će se tehnološki postupak prerade u organskoj proizvodnji odvijati bez mešanja proizvoda iz organske proizvodnje sa sastojcima, supstancama i proizvodima iz perioda konverzije, odnosno proizvodima iz konvencionalne proizvodnje, kao i bez upotrebe jonizujućih zračenja, genetski modifikovanih orgainizama i njihovih derivata.

Zakon, koji je usvojen u maju 2010, predviđa i da se proizvodi proizvedeni na taj način označavaju nacionalnim znakom i kodom kontrolne organizacije koja je uradila sertifikaciju proizvoda, odnosno oznakom "organski proizvod". Organski proizvodi će, po novom zakonu, moći da se skladište i prevoze samo u posebnim prostorijama, odnosno vozilima, osim ako nisu upakovani i obeleženi.

Takođe moći će da se prodaju zajedno sa proizvodima iz konvencionalne proizvodnje samo ako su upakovani. U Srbiji je 2008. Ministarstvo poljoprivrede registrovalo 224 gazdinstva koja primenjuje metode organske proizvodnje na ukupno 596 hektara, dok je u periodu konverzije bilo više od 265 hektara.

Po podacima kontrolnih organizacija, 2009. u Srbiji je bilo 1.200 hektara na kojima se primenjuje metode organske proizvodnje, a površine na kojima se sakupljaju biljne vrste iz prirodnih staništa je milion hektara.