PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 18. do 22. februara 2013. godine

Tema

Najvažnije iz protekle nedelje:
- Pad cene kukuruza
- Pad cene soje

Ovonedeljni promet na „Produktnoj berzi“ u Novom Sadu potvrđuje da se i u februaru nastavilo sa praksom obaranja negativnih rekorda, kada je u pitanju obim trgovanja na domaćem robno-berzanskom tržištu. Od 18.02.-22.02.2013. prometovano je svega 369 tona berzanske robe, što je za trećinu manje nego prethodne nedelje. Istovremeno je ukupna dinarska protivrednost ovonedeljnih zaključenih berzanskih transakcija iznosila 15.210.870,00 dinara, što je za 10,67% manje nego prethodne nedelje. Uzrok procentualnog odstupanja pada količinskog obima prometa u odnosu na vrednosni je struktura prometa. Naime, tokom ove nedelje trgovalo se intenzivnije nominalno skupljom robom, kao što su proizvodi soja-kompleksa i mineralna đubriva.
 

U nedelji za nama na „Produktnoj berzi“ pšenicom nije trgovano, što ne znači da se ne može doneti zaključak o cenovnom trendu ovog artikla. Trgovanja nije bilo ali je dovoljno reći da ni kotirane cene na strani ponude u rasponu od 24,70 – 25,00 din/kg, bez PDV-a, što je za skoro 5%, odnosno za više od 1,00 din/kg niže nego prethodne nedelje, nisu naišle na odgovarajuće interesovanje kupaca.

Pad cene zabeležen je i na tržištu kukuruza. Zaključena berzanska kupoprodaja svega 89 tona kukuruza roda 2012., dovoljno govori o interesovanju potencijalnih kupaca i indicira na odgovor o cenovnom trendu. Ponderisana nedeljna cena iznosila je 24,37 din/kg, sa PDV-om (22,57 din/kg, bez PDV-a), što je za nešto preko 1% niže nego prethodne nedelje. Interesantan je podatak da je na istom cenovnom nivou, u nedelji za nama, trgovano i kuruzom roda 2011.godine i to u količini od 100 tona.

Kako je održanje bilansne ravnoteže na tržištu žitarica neizvesno, postavlja se pitanje zašto se već duže vreme beleži kontinuirani pad cena pšenice i kukuruza. Pored globalnog argumenta pada cene žitarica na svetskim berzama, razloge možemo tražiti i u netržišnom miljeu. Naime, u medijima se već duže vreme spominje potencijalna intervencija države na tržištu pšenice, a krajem ove nedelje zabeležene su izjave o državnoj intervenciji na tržištu kukuruza. Tržište je na pomenute izjave odmah reagovalo nešto većom ponudom i padom cena.

Značajniji cenovni pad zabeležen je i na tržištu soje. Sojom u zrnu trgovano je u količini od 48 tona po jedinstvenoj ceni od 56,50 din/kg, bez PDV-a, što je za 1,50 din/kg jeftinije, nego prethodne nedelje. Istovremeno je cena sojine sačme i pored povećane ponude sačme iz uvoza, ostala nepromenjena i kreće se u rasponu od 59,50 – 61,00 din/kg, bez PDV-a.

Dobru ponudu mineralnih đubriva potvrđuje podatak da su AN i UREA, tokom protekle nedelje prodavani uz klauzulu odloženog plaćanja. Cena AN-a bila je na nivou od 35,00 din/kg, bez PDV-a, dok se cena UREE kretala na nivou od oko 42,25 din/kg, bez PDV-a.