PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 24. do 28. oktobar 2011. godine

Najvažnije iz protekle nedelje:
- Blagi pad cene kukuruza
- Rast cene pšenice
- Pad cene zrna soje

Na organizovanom berzanskom tržištu se protekle nedelje ništa značajnije nije desilo što bi podstaklo intenzivnije trgovanje od uobičajenog iz prethodnih nedelja. Cene variraju u vrlo uskim okvirima, izvoznici i dalje ne nalaze svoj interes da se aktivnije uključe u kupovine na domaćem tržištu, nelikvidna domaća tražnja nastupa vrlo oprezno sa malim kupovnim lotovima i još mnogo drugih manje važnih faktora uticali su da promet već treću nedelju za redom bude skoro potpuno isti, a on je ove nedelje iznosio 1.400 tona robe, što je za 3,45 % manje u odnosu na prethodnu nedelju. Finansijska vrednost prometa iznosila je 29.617.000,00 dinara, a to je pad u odnosu na prethodnu nedelju od 28,80%.

       Bez obzira na okolnost da se berba kukuruza približava kraju i da su dešavanja na ovom tržištu najaktuelnija, protekle nedelje nam je tržište pšenice ipak dalo više povoda za ozbiljniju analizu. Naime, stiče se utisak da u ovom trenutku setva pšenice značajnije utiče na cenu na ovom tržištu, nego što svi ostali relevantni tržišni faktori na tržištu kukuruza utiču na cenu kukuruza. Setva pšenice se odvija u veoma nepovoljnim okolnostima . Prema preliminarnim i nezvaničnim podacima do 25.10., što je optimalni agrorok za setvu ozime pšenice, posejano je tek nešto preko 230.000 hektara, što nije ni polovina očekivanih setvenih površina pod ovom kulturom. Uz već tradicionalno prisutnu nedovoljnu primenu agrotehnike pri uzgoju pšenice, prvi signali neke buduće proizvodnje pšenice su prilično obeshrabrujući. To bi u svakom slučaju mogao da bude jedan od bitnih razloga zašto je pšenica na našem tržištu u blagom porastu. Protekle nedelje cena ove robe je iznosila 19,33 din/kg sa PDV-om (17,90 din/kg bez PDV-a), što je za 2,28% rast u odnosu na prosečnu cenu iz prethodne nedelje.
      Cena kukuruza stagnira. Prosečna cena trgovanja u nedelji za nama je iznosila 16,90 din/kg sa PDV-om (15,65 din/kg bez PDV-a), a to je za minimalnih 0,73% niže nego prethodne nedelje. Proizvođači očekuju višu, a izvoznici nižu cenu, pa da i jedni i drugi ozbiljnije nastupe na ovom tržištu. Želje su dijametralno različite, ali u ovom trenutku veći uticaj na tržištu kukruza ima cena na inotržištu nego što je to ponuda koja stiže od domaćih proizvođača. Relativno niske cene kukuruza na međunarodnom tržištu su objektivna realnost, koja jednostavno demotiviše izvoznike na veće kupovine, tako da je sudbina domaćeg tržišta kukuruza u velikoj meri zavisna od dešavanja na svetskoj pijaci kukurza, inače najtraženije robe iz sektora primarnog agrara.
      Soja je i dalje u blagom padu, s obzirom da je protekle nedelje trgovana po prosečnoj ceni od 36,83 din/kg sa PDV-om (34,10 din/kg bez PDV-a). To je za 2,58% niža cena u odnosu naprosek cene iz prethodne nedelje.