PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 30. januara do 3. februara 2012. godine

Tema

Najvažnije iz protekle nedelje:
- Rast prosečne cene pšenice
- Rast cene kukuruza
- Rast cena na svetskim berzama

Slično starom dobrom običaju prodavaca u kioscima da svoju pauzu opravdaju natpisom „Dolazim odmah – otišao(la) sam da predam pazar“, tako je i protekle nedelje većina pokušaja trgovanja na tržištu poljoprivrednih proizvoda nailazilo na barijeru kroz rečenicu „Gazda nije tu otišao je na seminar na Zlatibor“. Dakle, kao i svake godine ovaj veliki skup je okupio značajan broj agrarnih poslenika i bitno uticao da trgovina bar privremeno stane dok se isti ne vrate svojim redovnim poslovima. Promet od svega 646,5 tona robe za 48,54% je manji nego prethodne nedelje, dok je finansijski promet iznosio 13.802.620,00 dinara ili za 54,82% manje nego prethodne nedelje.

Najneizvesnije je trenutno na tržištu pšenice. Cena se prividno stabilizovala na nivou od 22,68 din/kg sa PDV-om (21,00 din/kg bez PDV-a). Hlebno zrno svoje kupce trenutno nalazi uglavnom u izvoznicima koji ovu robu prodaju pretežno na tržište Makedonije i BiH. Blizina ovih tržišta i mali zavisni troškovi, dozvoljavaju ovako relativno visoku cenu. Domaći prerađivači – mlinari retko se pojavljuju u trgovanju po ovoj ceni koja je jednostavno previsoka da bi se uklopila u trenutnu cenu brašna. Zabrinutost na svetskom tržištu zbog moguće najave kontrole ili čak zabrane izvoza iz Rusije, kao i zbog ugroženosti useva u Evropi, Rusiji i Ukrajini usled ekstremno niskih temperatura, podstakli su rast cene pšenice na međunarodnim tržištima. Sve ove okolnosti uz takođe ne baš optimistične procene oko izgleda useva kod nas, otvara perspektive pšenici da cena u najmanju ruku potraje na ovom nivou, ako ne i da ima čak i rast na domaćem tržištu. Inače cena u nedelji za nama je u odnosu na cenu iz prethodne nedelje u porastu za 0,84%.

Kukuruz drži svoj kurs. Postepeno, konstantno, cena malo po malo raste i krajem protekle nedelje zaustavila se na 18,00 din/kg bez PDV. Prosečna cena trgovanja od 19,22 din/kg (17,79 bez PDV), za 2,27% je veća nego prethodne nedelje.U toku protekle nedelje cena kukuruza na gotovo svim svetskim berzama je porasla. Ni rekordan prošlogodišnji rod u svetu od oko 868 miliona tona nije bio dovoljan razlog da cena ove najkonjukturnije poljoprivredne kulture bude niska. Naprotiv, tempo tražnje se ponovo pojačava i to je uz loše procene roda u Južnoj Americi, kao i zbog neizvesnosti oko setvenih površina u novoj setvi bio razlog za ovakva dešavanja. Trenutna cena kod nas na granici je dobre izvozne kalkulacije. Ukoliko na međunarodnim tržištima cena nastavi uzlazni trend, eto prostora za rast cene i na našem tržištu.

Samo je još soja pored pšenice i kukuruza bila predmet trgovanja protekle nedelje i to na istom nivou kao i prethodne nedelje od 41,04 din/kg sa PDV-om ( 38,00 din/kg bez PDV-a).