PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 18. do 22. marta 2013. godine

Tema

Najvažnije iz protekle nedelje:
- Rast cena kukuruza i pšenice
- Rast cene soje

Nakon značajnog otvaranja tržišta pšenice registrovanog prethodne nedelje, u nedelji za nama beležimo ponovo skroman promet preko „Produktne berze“. Istrgovano je svega 651 tona robe, što je četiri puta manje nego prethodne nedelje, dok je vrednosni obim prometa od 20.528.400,00 dinara, manji u odnosu na prethodni period za tri i po puta. Kada se uzme u obzir da se ostalim proizvodima sa berziinog listinga trgovalo u već ustaljenim količinskim okvirima, onda se kao razlog ovako drastičnog pada prometa nameće zaključak o zastoju na tržištu pšenice.

      Bez obzira na nešto skromniji promet na tržištu hlebnog žita od 325 tona, ipak je registrovan cenovni pomak i to ponovo naviše. Naime, pomenuta količina realizovana je po ponderisanoj ceni od 25,17 din/kg sa PDV-om (23,31 din/kg, bez PDV-a), što je za 3,60 % više nego prethodne nedelje. I upravo se u novom cenovnom rastu pšenice pronalazi uzrok zastoja u prometu ovim artiklom. Prodavci su osetili uzlazni cenovni trend i nudili su pšenicu i po znatno višim cenama od registrovanih (i do 24,00 din/kg, bez PDV-a), ali kupci za sada nisu spremni da plate toliko. U narednom periodu verovatno će doći do poklapanja tržišnih interesa prodavaca i kupaca, odnosno do balansiranja tasova ponude i tražnje, ali je neizvesno na kom cenovnom nivou će se to desiti.
      Na tržištu kukuruza ponovo skroman promet od svega 125 tona, uz konstataciju o daljem cenovnom rastu ove kulture. Ovonedeljna cena od 22,25 din/kg, sa PDV-om (20,60 din/kg, bez PDV-a), za blizu 1 % je viša, u odnosu na prethodnu nedelju. S obzirom da drugu nedelju za redom kukuruz beleži blagi cenovni oporavak, može se konsatatovati da je njegova tržišna agonija manifestovana kroz višenedeljno konstantno obaranje tržišne vrednosti, zaustavljena.
     Tržište soja-kompleksa, tokom ove nedelje zabeležilo je veoma interesantna cenovna dešavanja. Dok je na tržištu sojine sačme, kao rezultat povećanja ponude iz uvoza, došlo do pada cene na nivo od 67,20 din/kg, sa PDV-om (56,00 din/kg, bez PDV-a), dotle je soja u zrnu doživela cenovnu renesansu, rastom tržišne cene na nivo od 64,46 din/kg, sa PDV-om (59,69 din/kg, bez PDV-a). Time sada ponovo imamo, može se reći zdravu tržišnu situaciju, koja predstavlja pravilo u svim agrarno razvijenim zemljama, a to je činjenica da je soja u zrnu uvek skuplja od sojine sačme.
     Protekle nedelje na „Produktnoj berzi“ najintenzivnije je trgovano suncokretovom sačmom. Uzrok je dobra ponuda kako domaće „tridesettrojke“, tako i uvozne suncokretove sačme sa nešto većim sadžajem proteina. Cena je bila prilično ujednačena i kretala se oko nivoa nedeljnog pondera od 34,82 din/kg, sa PDV-om (29,02 din/kg, bez PDV-a), što je za minimalnih 0,41% niže nego prethodne nedelje.