PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 03. do 07. oktobar 2011. godine

Tema

Najvažnije iz protekle nedelje:
- Pad cene kukuruza
- Stagnacija cene pšenice
- Blagi pad cene soje

Obim prometa, broj sklopljenih kupoprodajnih ugovora i prisutnost velikog broja roba, ukazuju da je protekla nedelja bila jedna od najdinamičnijih na organizovanom berzanskom tržištu u Novom Sadu u ovoj godini. Fizički obim prometa od 2.725 tona robe za 50,64% je veći nego prethodne nedelje, dok je ukupna vrednost 23 sklopljena kupoprodajna ugovora preko „Produktne berze“ iznosila 56.161.545,00 dinara što je u odnosu na prethodnu nedelju rast za 17,97%. Sa aspekta cenovnih dešavanja, kao osnovna karakteristika trgovanja mogla bi se navesti konstatacija o opštem padu cena svih primarnih poljoprivrednih proizvoda koji su bili predmet trgovanja na berzi.      

      Prosečna cena pšenice u protekloj nedelji iznosila je 18,93 din/kg (17,53 bez PDV) što je za 1,21% niža cena nego prethodne nedelje. Međutim, za razliku od tržišta ostalih roba, za pšenicu na bazi ovog statističkog podatka, ne možemo izvesti eksplicitni zaključak o padu cene. Pre bismo za cenu ove robe mogli da konstatujemo da se ona stabilizovala na jednom nivou između 17,50 din/kg bez PDV i 18,00 din/kg, koji je svakako iznad onih pozicija koje je pšenica imala sve do pre dve nedelje, kada je bukvalno tavorila u uskom rasponu između 17,00 din/kg i 17,50 din/kg. Cenovno napredovanje pšenice bi eventualno mogao da zaustavi dalji pad cene kukuruza, ali ne bi bilo prvi put da logika zdravog razuma bude poražena i da tržište odreaguje na sasvim drugi način, pa i ovu pretpostavku treba uzeti potpuno uslovno.
      Cena kukuruza i dalje pada. Izvoz i dalje nije ozbiljnije krenuo, smeštajni kapaciteti su ograničeni, cena na svetskim berzama je u padu, a većini naših poljoprivrednika se žuri da unovče svoju robu, pa kukuruz krune već prilikom branja i odmah ga prodaju. Ovo su sasvim dovoljni argumenti koji daju odgovor na pitanje zašto cena kukuruzu toliko pada, pa čak i ispod očekivane cene onih otkupljivača koji su ovu robu na terminskom tržištu ( na zeleno) plaćali još u junu mesecu po većoj ceni od one koja je trenutno na snazi. Naime, ovom robom se trgovalo od 15,80 din/kg bez PDV sa početka nedelje, pa do 15,00 din/kg na samom kraju nedelje. Prosečna cena trgovanja iznosila je 16,33 din/kg ( 15,12 bez PDV), a to je za čitavih 6,63% pad u odnosu na prosečnu cenu u prethodnoj nedelji.
      U padu su i cena soje koja je protekle nedelje prodavana po jedinstvenoj ceni od 37,80 din/kg (35,00 bez PDV), kao i cena suncokreta koja je iznosila 36,29 din/kg (33,60 bez PDV).
      Od ostalih roba na berzanskom tržištu posle dužeg vremena pojavilo se i stočno brašno čija je cena iznosila14,75 din/kg ( 12,50 bez PDV), kao i sve prisutniji tzv mini MAP, odnosno mineralno đubrivo NP 10:46 koji je prodavan po ceni od 59,40 din/kg.