PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 15. do 19. oktobra 2012. godine

Tema

Najvažnije iz protekle nedelje:
- Stabilna cena pšenice
- Stabilna cena kukuruza

Visoke cene roba iz sektora primarnog agrara na samom početku ekonomske 2012./13. godine generisane fundamentalnim poremećajima u bilansima ponude i tražnje po principu bumerang efekta su uticale da se te cene u protekloj nedelji zaustave, pa čak i padnu. Kupci jednostavno nisu finansijski spremni da pređu određeni cenovni prag u ovom trenutku. Čak ni izvoznici kao tradicionalno najlikvidniji deo tražnje, nisu spremni za trgovanje po aktuelnim cenama utoliko pre što je u kontinuitetu od više mesec dana jačao kurs dinara. To su bili osnovni razlozi zašto je trgovanje u protekloj nedelji bilo svega 688 tona robe, što je za 41,79% manje od obima prometa u prethodnoj nedelji. Finansijski, taj pad je mnogo veći, s obzirom na odsustvo u trgovanju soje i sojine sačme kao roba sa najvećom pojedinačnom vrednošću sa listinga berze. Finansijska vrednost prometa je iznosila 19.846.100 dinara, što je pad za čak 70%.

       Po završetku državnog otkupa, tržište kukuruza je profunkcionisalo na realnom tržištu i to po cenama koje su znatno ispod otkupne cene koju je država ponudila. Svako je dočekao „svojih pet minuta“. Država je nešto većom cenom za relativno kratko vreme popunila svoje rezerve, a tražnja je po završetku otkupa konačno mogla u ponudi da nađe nešto povoljniju cenu na berzanskom tržištu. Izvoznici priželjkuju dve vesti : pad dinarske cene na berzanskom tržištu i rast kursa EUR-a na deviznom tržištu. To je jedini izlaz za zatvaranje koliko toliko povoljne izvozne kalkulacije. Povlačenjem kukuruza u izvoz definitivno će se ugroziti domaći bilansi, a to nas opet vraća na tržište sa skupim kukurzom. Cena se u protekloj nedelji kretala u rasponu od 26,00 din/kg bez PDV, pa do 25,10 din/kg sa tendencijom pada u toku same nedelje, dok je prosečna cena trgovanja iznosila 27,72 din/kg (25,67 bez PDV), što je praktično na istom nivou kao i prethodne nedelje.
       Cena pšenice stagnira. Ovom robom trgovalo se na berzi po jedinstvenoj ceni od 29,70 din/kg ( 27,50 bez PDV). Očekivano, ovo je period kada se cena pšenice stabilizuje do nekog prvog pretpostavljenog sezonskog pika koji bi mogao da se desi za otprilike dva do tri meseca.
      Posle dužeg vremena po prvi put se u toku jedne nedelje nije trgovalo robama iz soja kompleksa. Za ove robe izvoz je zabranjen, a uvozne carine skinute. Može se očekivati da se u narednom periodu na berzanskom tržištu pojavi i soja iz uvoza.
       Od ostalih roba na novosadskoj berzi se trgovalo još samo suncoktretovom sačmom sa 33% proteina i to po ceni od 35,47 din/kg (30,06 bez PDV) i semenskom pšenicom po ceni od 43,20 din/kg (40,00 bez PDV) i to su ujedno i jedine robe koje su u protekloj nedelji imale nešto veći cenovni porast u odnosu na prethodnu nedelju. Suncokretova sačma je poskupela za 2,62%, dok je semenska pšenica bila skuplja za 0,48%.