Promet robe na produktnoj berzi od 29.februar do 4.marta 2016.godine

Tema

Najvažnije iz protekle nedelje:
• pad cene soje
• pad cene pšenice

     Tržište roba iz sektora primarnog agrara već duži period je u ozbiljnoj krizi. Trgovanja skoro da i nema, izvoz je višestruko manji nego prethodnih godina, a cene u kontinuitetu padaju i najniže su u poslednjih sedam godina. U takvoj atmosferi svaka naredna nedelja se očekuje kao kriitična donja tačka daljeg pada cena i početak cenovnog oporavka ovih roba. Nažalost, ni nedelja za nama nije donela takav obrt na tržištu. Naprotiv, cene su u daljem padu. To je ujedno i vest nedelje sa “Produktne berze” u Novom Sadu. Promet od svega 325 tona robe je praktično na nivou ststističke greške, a za 59,38% je manji nego prethodne nedelje. Finansijska vrednost prometa je iznosila 6.223.250 dinara ili 61,64% manje u odnosu na isti pokazatelj u prethodnoj nedelji.
    Cena pšenice iz nedelje u nedelju obara sopstvene rekorde u pogledu najnižih cena. To se desilo i protekle nedelje. Najniža cena iz prethodne nedelje, od 15,90 din/kg bez PDV, je u nedelji za nama korigovana za 0,10 dinarA nadole i sada je aktuelna najniža sezonska cena pšenice roda 2016. godine 17,38 din/kg , odnosno 15,80 din/kg bez PDV. U odnosu na cenu iz prethodne nedelje to je pad od 0,63%. Ovako mali procentualni pad ne bi zavređivao veću pažnju sa aspekta analize da se on nije desio na već inače izuzetno nisku cenu pšenice u prethodnoj nedelji.
     Kukuruza ima mnogo u skladištima, ali ga malo ima na tržištu. Ova roba je u protekloj nedelji bila potpuna neinteresantna tržišnim akterima, pa nije bilo ni trgovanja ovom robom.
     Soja drži kontinuitet trgovanja preko “Produktne berze”, ali i kontinuitet pada cene. U protekloj nedelji zaključen je jedan kupoprodajni ugovor u trgovanju ovom robom i to po ceni od 40,37 din/kg ( 36,70 bez PDV), što je nov cenovni minimum ove robe. Inače, u odnosu na prethodnu nedelju to je pad od 3,42%.
    Izvor: Produktna berza