PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 22. do 26. avgusta 2011. godine
Najvažnije iz protekle nedelje:
- Dalji pad cene kukuruza
- Stabilna cena pšenice
Najvažnije iz protekle nedelje:
- Dalji pad cene kukuruza
- Stabilna cena pšenice
Kukuruz, najzastupljenija žitarica u Pomoravlju, Resavi i Levču, zasejan na više od 50.000 hektara, u veoma je dobrom stanju i obećava rekordne prinose.
Kiša i dovoljno vlage, niže temperature tokom noći i dana, u ovoj fazi svilenja i metličenja, izuzetno pogoduju kukuruzu, rekli su sturučnjaci PSSS za Pomoravski okrug u Jagodini.
Republička Direkcija za robne rezerve kupuje do 28.144 tona merkantilne pšenice ovogodišnjeg roda, domaćeg porekla.
Kupovina će se vršiti posredstvom novosadske Produktne berze od poljoprivrednih gazdinstava, zadruga i skladištara koji sa Direkcijom imaju zaključen ugovor o skladištenju merkantilne pšenice.
Zbog kiše koja pada danima još nije završena žetva žitarica koja je počela pre meseca dana i do sada je požnjeveno tek oko 80% površina. ”Zbog obilne kiše i prekidanja žetve znatno je smanjen kvalitet naših žitarica”, kaže direktor Žita Srbije Vukosav Saković.
Najvažnije iz protekle nedelje:
• stabilna cena pšenice
• dešavanja na svetskim berzama
Velike poplave i nevreme koji su zahvatili pojedine delove Srbije proteklih mesec dana podižu cenu voća i povrća, pre svega na našim pijacama. Ipak, kako dodaju, zbog desetkovanih zasada voća kvalitet je opao pa neće biti izvoza, što će povećati ponudu u zemlji, pa čak i spustiti cenu.
Kiša je napravila velike štete na pšenici, a s obzirom na prognoze za narednih nekoliko dana, biće još problema jer svi usevi nisu još uvek skinuti, a kvalitet se svakim danom pogoršava.
Prema informacijama od najvećih skladištara i mlinara u Vojvodini, pojavljuju se proklijala zrna - od 1 do 2,2 odsto, koja značajno utiču na kvalitet brašna.
Ministarstvo poljoprivrede objavilo je javni poziv za ostvarivanje prava na podsticaje za nabavku nove mehanizacije, opreme i priplodnih grla i unapređenje proizvodnje.
Prvi uslov za dobijanje novca za nabavku nove mehanizacije, opreme i priplodnih grla i unapređenje proizvodnje je registrovano aktivno poljoprivredno gazdinstvo.
Srbija je najveći izvoznik breskvi i nektarina u regionu, a u svetskim razmerama zauzima 11. mesto po količinama ovog voća koje plasira na druga tržišta.
Prema podacima Svetske trgovinske organizacije, u poslednjih deset godina domaći izvoz breskvi uvećan je tačno deset puta – na oko 36 miliona evra u 2017. i to pre svega zbog otvaranja ruskog tržišta.
Prva rešenja za IPARD projekte biće dodeljena za par dana, navode u Ministarstvu poljoprivrede.
U toku su nulte kontrole projekata, što znači da su inspektori i predstavnici Uprave za agrarna plaćanja trenutno na terenu i obilaze gazdinstva koja su predala zahteve za nabavku mehanizacije.