Nema razloga za poskupljenje mesa, kažu stočari

U pogledu žive mere svinja nema razloga za poskupljenje. Kada je reč o junećem mesu, otkupljivači junadi, prerađivači, odavno svoje prodajne cene drže kao da je otkupna cena junadi od 3,2 do 3,5 evra. Poljoprivrednici, ističe on, sada priželjukuju da bude od 3,1 do 3,2 evra
Vlada Srbije ukinula je ograničenje cene određenih vrsta svinjskog i pilećeg mesa, koje je bilo na snazi prethodnih meseci. Iako mnogi strahuju da bi sada moglo da dođe do poskupljenja, nakon najava po domaćim medijima i procenama da bi moglo da dođe do velikog rasta cena, predsednik Udruženja Agroprofit Čedomir Keco za Biznis.rs ističe da to nije realno očekivanje.
”Mi nemamo ni jedan razlog za divljanje cena, niti bojazan da će biti nestašica, u tome se slažem sa ministrom trgovine Tomislavom Momirovićem. Do nestašice može da dođe tek u maju, pa može da se javi ozbiljan problem kod tovljenika, svinja, i da nemamo dovoljno junadi za izvoz. Međutim, za domaće potrebe će biti svega. Takođe, živinarstvo ima stabilnu energiju na koju može da računa, da kalkuliše cenama“, ocenio je naš sagovornik. Prema njegovim rečima, trgovci već odavno cene svinjskog mesa drže kao da je otkupna živa mera od 200 do 220 dinara.
”Odavno su formirali cene i imaju solidnu zaradu na toj ulaznoj ceni. U pogledu žive mere svinja nema razloga za poskupljenje. Čak neki prerađivački proizvodi, koji su sa minimalnom količinom mesa, bi trebalo da budu još i jeftiniji. To su razni miksevi, gde oni najviše zarađuju, gde se stavljaju soja, emulgatori, itd. To su proizvodi na kojima se zarađuje“, naglasio je Keco.
Kada je reč o junećem mesu, otkupljivači junadi, prerađivači, kako kaže, odavno svoje prodajne cene drže kao da je otkupna cena junadi od 3,2 do 3,5 evra. Poljoprivrednici, ističe on, sada priželjukuju da bude od 3,1 do 3,2. Dakle, ne bi trebalo da se menja cena junećeg mesa.
”Kod živinarstva treba uzeti u obzir, ako se želi ekspesan tov u živinarstvu, onda mora da se vidi kolika je potrošnja hrane za jedan kilogram pilećeg mesa. Ako je 1,8, ili dva evra, na bazi toga se mogu izračunati rizici i cene energije, ali nema ni tu razloga da se poveća cena piletine, i to neki mali proizvođači koji drže svoja tržišta uvažavaju. Znači, nema razloga za sada za poskupljenjem ni živinskog mesa“, ocenio je naš sagovornik.
Dodao je i da je u živinarstvu dozvoljeno da se pripreman živina za pijace u malim klanicama, pa se legitimno, uz veterinarski pregled, i na ozbiljnom nivou živina tovi.
”Dosta su se tu stvari iskristalisale, svi imaju gde nose i prodaju živinu, imaju svoje kupce. Ključno je da nema stimulatora rasta kod pilića, i da nema kukuruza koji je eventualno toksičan. Takđe, cene soje i kukuruza su pale, tako da nema razloga da dođe do poskupljenja. Najave da će doći i do 20 odsto poskupljenja mesa nisu korektne prema potrošačima, i predstavljaju korišćenje situacije. Ako su cene kukuruza i soje u padu, nema razloga da poskupi piletina“, smatra Keco.