Od 1. januara novo razdoblje Zajedničke poljoprivredne politike

EU će osigurati fond u iznosu od 264 milijarde evra za podršku evropskim poljoprivrednicima u tranziciji za održivu i otporniju poljoprivredu te za očuvanje vitalnosti i raznolikosti poljoprivrednih područja
Zajedno sa sufinansiranjem i dodatnim nacionalnim finansiranjem ukupna javna budžetska sredstva za poljoprivrednike i ruralne zajednice u razdoblju od 2023. do 2027. dostićiće iznos od 307 milijardi evra. Svim strateškim planovima podstiče se održiv dohodak poljoprivrednih gazdinstava i otpornost poljoprivrednog sektora kao jedan od ključnih ciljeva.
U nastavku se navodi nekoliko primera predviđene podrške. Direktna plaćanja u okviru ZPP-a služiće i dalje kao zaštitni mehanizam za poljoprivrednike. Svake godine poljoprivrednicima koji ispunjavaju uslove dodeliće se gotovo 20 milijardi evra osnovne podrške dohotku. Međutim, ako žele da prime podršku, poljoprivrednici će morati da primjenjuju strože osnovne standarde dobrih poljoprivrednih i ekoloških uslova. Očekuje se da će tim standardima biti obuhvaćeno gotovo 90% poljoprivrednog zemljišta EU. U novom ZPP-u više javnih sredstava biće usmereno na one kojima je podrška najpotrebnija.
Ruralna područja u EU suočavaju se s raznim izazovima, koji su istaknuti u dugoročnoj viziji za ruralna područja EU-a, a uključuju depopulaciju, pristup osnovnim uslugama ili njihovo poboljšanje, mogućnosti zapošljavanja i bolju povezanost.
U okviru ZPP-a ulagaće se u socijalnu i privrednu bazu ruralnih područja EU. Posebna podrška mladim poljoprivrednicima zauzima važno mesto u svim odobrenim planovima, a države članice premašile su minimalni zahtev od 3% direktnih plaćanja za generacijsku obnovu. Javnim sredstvima u ukupnom iznosu od 8,5 milijardi evra mladim poljoprivrednicima pomoći će se da pokrenu poslovanje, ulažu u njega i održavaju ga u prvim godinama rada. Očekuje se da će u razdoblju od 2023. do 2027. ukupno 377.000 novih mladih poljoprivrednika početi da obavlja poljoprivrednu delatnost u punom kapacitetu. Neke države članice planiraju da ulože dodatne napore za podsticanje smene generacija na poljoprivrednim gazdinstvima, povećanje rodne ravnopravnosti u ruralnim područjima i jačanje položaja žena u poljoprivredi.