Izveštaj stručnog tima za praćenje žetve

Tema

Izveštaj stručnog tima za praćenje žetve, požnjevene površine, prinosi, kvalitet žita, cene i trendovi, hidrometeorološke prilike. Institut za primenu nauke u poljoprivredi: Žetva ječma je pri kraju u Vojvodini. Na području Republike Srbije pšenica je požnjevena na 392.647 ha (63,4%), a ostvaren je prosečan prinos zrna od 3,67 t/ha. U Vojvodini je požnjeveno 241.328 ha ili (75,8%) sa prinosom od 3,93 t/ha. U Centralnoj Srbiji požnjevena je površina od 151.319 ha (50,7%) sa prinosom od 3,26 t/ha.
Na području Republike Srbije ječam je požnjeven na 85.623 ha (74%), a ostvaren je prosečan prinos zrna od 3,43 t/ha. U Vojvodini je požnjeveno 44.247 ha (90,4%) sa prinosom od 3,84 t/ha. U Centralnoj Srbiji požnjeveno je površina od 40.716 ha (61.6%) sa prinosom od 3,04 t/ha.
Poljoprivredni fakultet, Novi Sad - Preporuke u vezi stanja useva pšenice i žetve: Stanje useva pšenice je jako šaroliko, od poleglog useva, do retkog i izuzetno niskog. U oba ova ekstremna slučaja treba obaviti nižu kosidbu (ispod 15 cm). To se može ostvariti tako što na savremenim kombajnima obavezno koristitmo plivajući sistem hedera koji omogućava automatsko kopiranje terena i do 18° bočnog nagiba, a kod starih kombajna ugraditi vizuelni davač visine kose u odnosu na zemlju. U poleglom usevu na kosioni uredjaj obavezno montirati podizače poleglog useva. Vitlo izbaciti maksimalno napred, povećati mu broj obrtaja, lopatice iskositi nazad ka kosi i spuštati vitlo da pikap prsti zahvataju i podižu polegli usev. Ako je moguće izabrati pravac kosidbe popreko ili koso u odnosu na pravac polegnuća. Kombajnom se kretati sporije za 20-50 % u odnosu na nepolegnut usev, stim da obodna brzina vitla bude 30-50 % veća od brzine kretanja kombajna.
Na usevima sa retkim sklopom i niskim stablom poželjno je najpre obaviti žetvu, zbog opasnosti od prorastanja korova koji će kasnije otežati žetvu i pogoršati kvalitet, posebno ako se vreme okiša. Da bi se skratilo vreme žetve i smanjio rizik i gubici zbog eventualnih nepovoljnih vremenskih uslova za žetvu, s obzirom na nisku vlagu zrna i visoke temperature vazduha kombajniranje pšenice se može produžiti do večernjih sati. Može se raditi sve dok, zbog povećanja vlage useva, normalno podešen kombajn ne bude mogao kvalitetno obaviti vršidbu, ili se guši ili ostaje neovršeno zrno u klasu. Značajna ušteda, odnosno povećanje prinosa se može ostvariti smanjivanjem gubitaka u žetvi. Kod starih kombajna ukupni gubici su od 3-5%, a kod savremenih kombajna oko 1,5%. Pri čemu su gubitci hedera najveći i iznose do 1%, gubitci na slamotresu su 0,25%, na sitima 0,20%, a na vršajnom uređaju, lom i neovršeni klasovi 0,05%. Dobru vršidbu bez loma i neovršenih klasova je moguće ostvariti pravilnim podešavanjem i prilagodjavanjem zazora bubnja i podbubnja i broja obrtaja bubnja uslovima žetve. To je moguće pod pretpostavkom da je u pripremi kombajna obavljeno reperno podešavanje zazora bubnja i podbubnja i provera njihove paralelnosti. U toku dana obavezno tri puta regulisati vršajni uređaj: - u jutarnjim časovima ići sa manjim zazorima i većim brojem obrtaja bubnja - oko podne povećati zazor za jedan otvor i smanjiti broj obrtaja bubnja za 50–100o/min - predveče (oko 17h) vratiti sve na jutarnju poziciju. Kombajner treba da gleda slamu prethodnog otkosa. Ako je cela treba da proveri da li ima ostalog zrna u klasu. Ako je jako izlomljena obavezno treba da smanji broj obrtaja bubnja i poveća zazor izmedju bubnja i podbubnja. Jako lomljena slama će brzo zaprljati rešetke slamotresa i sita i samim tim povećati gubitke. Sita otvoriti što više. Gornje na ¾ do maksimalne otvorenosti, a donje za zub zatvorenije. Broj obrtaja ventilatora treba da je max 950-1050 o/min i usmeriti vazdušnu struju na prvu trećinu gornjeg sita kod jednokanalnog čiscenja., odnosno gornji usmerivač treba da je na sredini gornje polovine proreza, a donji na sredini proreza. Kombajnom ići sa punim zahvatom hedera, a nikako raditi sa manjim zahvatom, a većom radnom brzinom. Ako je uspravan i normalan usev poštovati sve do sada rečeno u vezi vršajnog uređaja, a korigovati sledeće: vitlo podesiti tako da zahvata po visini usev ispod klasa za dužinu klasa, povući ga nazad da osovina bude u nivou vrhova prstiju kose, pikap prste postaviti vertikalno, a obodna brzina vitla treba da je jednaka brzini kretanja kombajna.
Poljoprivredna inspekcija za kvalitet prehrambenih proizvoda biljnog porekla: Inspektori su organizovali svoje redovne kontrole na otkupnim mestima. Institut za prehrambene tehnologije: Do sada požnjevena pšenica je uglavnom suva, tj. samo oko 6% uzoraka ima sadržaj vlage veći od 15%, tako da je nije potrebno dosušivati. Vrednosti hektolitarske mase su velike, i u proseku se kreću oko 80,0 kg. Izmerene vrednosti indirektnih pokazatelja kvaliteta pšenice - sadržaj proteina i sedimentaciona vrednost ukazuju da treba očekivati da pšenica ovogodišnjeg roda bude u kategoriji dobrog prometnog kvaliteta. Sadržaj primesa u zrnenoj masi nije velik, ali mu je struktura drugačija od očekivane. Udeo pokvarenih zrna u okviru kojih se nalazi i grupa fuzarioznih i tamnokličnih zrna je nešto povećan, što je bilo i očekivano nakon pljuskova koji su prethodili žetvi, i koji je prate.
Proklijalih zrna praktično nema, ali se vrednosti broja padanja po Hagbergu kreću u veoma širokom rasponu, od kritičnih 108 s do maksimalno izmerenih 396 s. Oko 50% analiziranih uzoraka pšenice ima vrednosti ovog pokazatelja koje se nalaze ispod donje granice njegovog optimalnog opsega za potrebe pekarske proizvodnje. Ovo ne znači obavezno da su u delu požnjevene pšenice pokrenuti amilolitički procesi, već da je ova pojava delom posledica i karakteristika ugljenohidratnog kompleksa zrna u smislu sortne specifičnosti. Slično iskustvo smo imali i sa pšenicom roda 2006. godine, kada male vrednosti broja padanja po Hagbergu i maksimalnog viskoziteta na amilogramu nisu bile obavezno praćene i pogoršanim pecivnim osobinama pšenice.
Kako su ovo prognoze zasnovane na osnovu analiziranja kvaliteta pšenice nakon samo prvih 7-10 dana žetve, a kako slede i dodatna ispitivanja, sasvim je moguće očekivati da se u nastavku žetve izmene i odnosi vrednosti spomenutih pokazatelja tehnološkog kvaliteta pšenice.
Domaće tržište ("Produktna berza", Novi Sad): U periodu 25.-27.06.2007. godine, preko "Produktne berze" prometovano je ukupno 2.030 tona pšenice roda 2007. godine sa promptnom isporukom. Cena - 12,42 din/kg (11,50 din/kg bez PDV). Visok procenat pokrivenosti ponude tražnjom u prva dana ove nedelje ukazivali su na "glad" tražnje za pšenicom, što je konsekventno uslovilo komotnu poziciju prodavaca da postignu željenu cenu. Međutim, indikativan je i podatak da u sredu 27.06.2007. nije kotiran ni jedan nalog kako prodaje, tako ni tražnje. Da li je to prvi znak stagniranja cene ili samo ispitivanje snaga pred nastupajući period kada se očekuje povećana ponuda, pokazaće već naredni dani. Pšenicom roda 2006. godine trguje se u sve manjim koiličinama. Za prva tri dana ove nedelje promet preko "Produktne berze" iznosio je 200 tona, a cena ove pšenice je na nivou cene pšpenice ovogodišnjeg roda - dakle 12,42 din/kg ( 11,50 bez PDV) i za pretpostaviti je da će ukoliko i dalje bude u ponudi ove pšenice cena biti na nivou cene pšenice ovogodišnjeg roda.
Međunarodno tržište ("Produktna berza", Novi Sad): Cena julskog fjučersa na čikaškoj berzi (CBOT) na dan 26.06. dostigla je svoj maksimum od 223,55 $/t. Obzirom da se već približavaju rokovi isporuke za pšenicu po ovim terminsim ugovorima, ovu cenu na CBOT možemo već sada uzeti sa relativno velikom tačnošću kao cenu koja će biti na SPOT – tržištu. Cena pšenice za promptnu isporuku na robnoj berzi u Mineapolisu (MGEX) na dan 26.06. je takoreći na istom nivou kao i prilikom poslednjeg izveštaja i iznosila je 200,67 $/t. Istovremeno je dana 26.06. zabeležen rast cena budimpeštanskog fjučersa za avgust i iznosi 211,50 $/t, , što predstavlja izražen trend rasta od 4,44% u odnosu na prethodni izveštaj.
IPN (STIPS)- Prema podacima STIPS-a na pijacama se pšenica roda 2006. godine upakovana u džakove u nedelji za nama prodavala se po dominantnoj ceni od 13 din/kg.Stočni ječam prošlogodišnjeg roda upakovan u vreće od 50 kg zadržao je na pijacama u Srbiji dominatnu cenu od 15 din/kg.
(RHMZ) Izgledi vremena za narednih sedam dana (do 04.07.2007.): Prva tri dana u većem delu Srbije preovlađivaće sunčano. Posle podne lokalni razvoj oblačnosti sa ređom pojavom pljuskova i grmljavina.U severnim krajevima promenljivo oblačno ponegde sa kratkotrajnom kišom ili pljuskom sa grmljavinom. Maksimalne temperature od 25 do 28 stepeni na severu , na jugu do 32 stepena. U nedelju i ponedeljak pretežno sunčano i toplo. U utorak naoblačenje i osveženje sa lokalnim pljuskovima i grmljavinom i to prvo u zapadnim i severnim krajevima. Poslednjeg dana svežije, mestimično sa kišom pljuskovima i grmljavinom i pojačanim severozapadnim vetrom. Informacija o nepogodama: U dejstvu na grmljavinsko gradonosne oblake odbrane od grada u Srbiji dana 26.06.2007. učestvovali su Radarski centri: Valjevo, Bukulja, Petrovac, Samoš i Fruška Gora. Grmljavinskih oblaka bilo je još na teritoriji radarskih centara: Crni Vrh, Užice, Bešnjaja, Sjenica i Bajša. U dejtvu su ispaljene 282 protivgradne raketa sa 100 protivgradnih stanica. Sugradica je zabeležena na 17 a grad na 34 protivgradne stanice. Prema prijavi strelaca, štete od grada nije bilo. Agrometeorološka analiza i prognoza: U dosadašnjem delu meseca dospela količina padavina prosečno za celu teritoriju Srbije, iznosi oko 50mm, odnosno izraženo u procentima oko 60% od ukupne količine za jun. S obzirom na veoma visoke temperature i povećanu potrošnju vode od strane biljaka, dosadašnje zalihe vlage se ubrzano troše, tako da bi u narednom periodu bile poželjne obilne padavine. Sa novim padavinama, poljoprivredne kulture iz prolećne setve kukuruz, suncokret, soja i šećerna repa imaće bolje uslove za intenzivan rast i razvoj. Sa druge strane, zahvaljujući ovako toplom i pretežno suvom vremenu žetva ječma se privodi kraju, a u većini poljoprivrednih područja Srbije otpočela je žetva ozime pšenice. Zbog temperatura vazduha koje su znatno iznad proseka i visoke vlažnosti vazduha, poljoprivrednim kulturama preti opasnost od razvoja biljnih bolesti kao što su plamenjača i pepelnica, tako da je neophodna primena odgovarajućih mera nege i zaštite. Ovo upozorenje se naročito odnosi na povrtarske i voćarske kulture. Prema prognozi, posle prolaznog naoblačenja sa pljuskovima i grmljavinom koje je zahvatilo teritoriju Srbije u noći između utorka i srede i u sredu, narednih dana se očekuje promenljivo oblačno i nestabilno vreme sa temperaturama vazduha u granicama proseka za ovo doba godine uz povremenu pojavu pljuskova i grmljavina u pojedinim poljoprivrednim područjima. Ovakvi vremenski uslovi ne bi bitno uticali na normalno odvijanje žetvenih radova. Kraći prekidi mogući su samo u područjima gde bude obilnijih padavina. Narednih dana zadržaće se stabilno, pretežno sunčano i suvo vreme uz porast dnevne temperature vazduha. Prognozirani vremenski uslovi će biti povoljni za procese zrenja i žetvu ozimih žita.