PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 29. oktobra do 02. novembra 2012. godine
Tema
Najvažnije iz protekle nedelje:
- Pad cene pšenice
- Pad cene kukuruza
- Jeftinija soja
Neznatna pomeranja cena osnovnih poljoprivrednih proizvoda definitivno ukazuje da se tržište ovih roba stabilizovalo. Na samom početku tekuće ekonomske godine tržišni pokretači na strani ponude su uticali da se usled smanjenih prinosa i poremećenih bilansa, cene generalno pozicioniraju na visokom nivou, da bi se posle izvesnog vremena tržište suočilo sa veoma slabom kupovnom snagom tražnje, što je uticalo na njihov blagi pad. Sa jedne strane prevelika tržišna očekivanja prodavaca, a sa druge strane već pomenuta finanisjka slabost tražnje osnovni su razlog malog obima prometa koji je u protekloj nedelji iznosio svega 723,36 tona robe, što je za 50,4% manje nego u prethodnoj nedelji. Finansijska vrednost prometa iznosila je 25.658.563 dinara ili za 51,1% manje od vrednosti prometa u prethodnoj nedelji.
Već treću nedelju za redom cena pšenice pada za po 0,50 din/kg. Tako se cele protekle nedelje hlebnim žitom trgovalo po jedinstvenoj ceni od 26,50 din/kg bez PDV. U odnosu na prethodnu nedelju to je pad za 1,85%. Pretežni kupci na ovom tržištu su mlinsko – pekarska preduzeća koja nabavljaju pšenicu u relativno malim pojedinačnim lotovima, taman koliko treba za održavanje tekuće proizvodnje. Pitanje klasifikovanja pšenice po kvalitetnim klasama i dalje je problem koji sprečava našu pšenicu za ozbiljniji proboj na međunarodnom tržištu van CEFTA područja.
Predviđanja da je donja granica do koje će padati cena kukuruza 24,50 din/kg bez PDV, pokazala su se tačnim, s obzirom da ona figurira u proteklih petnaest dana kao pretežna, a ujedno i minimalna cena trgovanja. Cena u nedelji za nama na istovetnom je nivou kao i prethodne nedelje. Pitanje je dana kada će se ozbiljnije pojaviti izvozna tražnja. Rasplet tržišnih okolnosti na našem i međunarodnom tržištu kukuruza, poptomognuto vraćanjem kursa EUR-a na nivo od pre mesec dana nesumnjivo će otvoriti bolje perspektive našim izvoznicima. Tada možemo očekivati i veći promet ovom robom.
Cena soje je nastavila da pada. Prosečna cena trgovanja iznosila je 66,74 din/kg (61,80 bez PDV), što je u odnosu na cenu iz prethodne nedelje pad od 1,18%. Specifičnost tržišta soje u ovoj ekonomskoj godini jeste da je ona imala najvišu cenu u toku žetve, čak 72,00 din/kg bez PDV, što je apsolutni istorijski rekord, da bi posle dva meseca cena pala na nivo od 61,80 din/kg, što je pad u odnosu na pomenutu cenu od čak 15%. Efekat zabrane izvoza više je nego očigledan. Sojina sačma sa 44% proteina se na novosadskoj berzi kupovala po ceni od 81,60 din/kg (68,00 bez PDV), što je u odnosu na cenu iz prethodne nedelje pad od 3,55%.
- 496 čitanja