Deklarisano seme pšenice pitanje opstanka domaće poljoprivrede

Iako je poznato da se deklarisano seme može pohvaliti stabilnijim prinosima i boljim kvalitetom žitarica, procenjuje se da čak polovina oranica pod pšenicom u Srbiji i dalje koristi seme sa tavana. Prema procenama stručnjaka, tokom ove jeseni u Srbiji je oko 280.000 hektara zasejano deklarisanim semenom, dok ukupna površina pod pšenicom iznosi oko 580.000 hektara. Naša zemlja godišnje proizvodi oko 65.000 tona semenske pšenice, što je daleko ispod potrebnih 120.000 do 130.000 tona za setvu svih površina.

Poljoprivrednici juče na blokadama sa istim zahtevima

Poljoprivrednici udruženja “Naše mleko” i ”Za spas stočara zapadne Srbije” blokirali su juče na dva sata puteve Bogatić – Sremska Mitrovica i raskrsnicu puteva Loznica-Valjevo-Šabac kod Zavlake sa zahtevima da se ukine pasivan status poljoprivrednicima i smene premijer Srbije Miloš Vučević, ministar poljoprivrede Aleksandar Martinovć i predsednik Odbora za poljoprivredu u Skupštini Srbije Marijan Rističević. Protest je počeo u 11 i trajao je do 13 časova.

Srpsko brašno bolje prolazi na svetskoj pijaci od pšenice

Prema rečima direktora Poslovnog udruženja ”Žitounija” Zdravka Šajatovića, u proteklih pet meseci ove ekonomske godine (jul-novembar) žita je izvezeno oko 467.500 tona. ”Stiže nam zima i meseci kada je izvoz znatno manji nego u drugim mesecima, a i izvoz ne ide kao ranijih godina, premda na zalihama imamo solidne količine pšenice i mogli bi daleko više da ga prodamo van granica”, kazao je Šajatović. Naveo je da je pšenica prodavana u izvoz za oko 210 €/t i da je ta cena prosti prosek.

Poslovno udruženje ”Pijace Srbije” iniciraće izradu strategije razvoja pijaca

Poslovno udruženje “Pijace Srbije” iniciraće izradu nacionalne strategije razvoja pijaca, a traže svoje mesto i u budućim strategijama razvoja poljoprivrede i trgovine. Jer, kako je rečeno na sastanku u Subotici, promet na pijacama stagnira, iskorišćenost opada jer je poljoprivrednih gazdinstava kao primarnih korisnika sve manje. Takođe će inicirati da država subvencioniše one koji u trgovini prelaze najkaći put – od polja do pijace.

Objavljena brošura o vinskom turizmu u Srbiji

 

Srpske vinarije su u velikom broju otvorile svoja vrata za turiste, svesne da je vinski turizam grana koja se u celom svetu munjevito razvija i otvara nove mogućnosti i vinarima i vinoljupcima

Naše vinske kuće prate svetske trendove, od profesionalno vođenih degustacija, preko sadržaja u restoranima, do udobnih i savremenih smeštajnih kapaciteta. Svo ovo detaljno je predstavljeno u upravo objavljenoj brošuri “Vinska avantura kroz Srbiju”, u izdanju Turističke organizacije Srbije.

Dobre otkupne cene junadi, ali visoki troškovi teladi za tov

 

Stočari iz Stapara kažu da je dobra cena za otkup junadi, a da su izuzetno skupa telad za dalji tov. Za uspešno poslovanje u toj govedarskoj proizvodnji, važne su i subvencije po grlu

Božidar Kovačev ratar i stočar iz Stapara kaže da je trenutno zadovoljavajuće stanje u tovnom govedarstvu i da su dobre otkupne cene, od oko tri evra za tovnu junad.

Veterinari savetuju da se u svinjokolju pregleda meso

Doktorka veterine iz Veterinarskog specijalističkog instituta Šabac Svetlana Mrkovački napominje da je vrlo važno, posebno u vreme svinjokolja koji je u toku, da se svako zaklano svinjče pregleda na trihinelu i dodaje da se to se može izvršiti u ovlašćenoj veterinarskoj stanici, ambulanti ili veterinarskom specijalističkom Institutu. Analizira se mesnati koren dijafragme koji razdvaja grudnu od trbušne duplje, gde se larve trihineloze učaure u najvećoj količini.