Isuviše pesticida u jabukama u Evropi

Tema

Prozvođači jabuke u evropskim zemljama i dalje koriste koktele pesticida, posebno oni koji snabdevaju velike lance prodavnica, upozorila je ekološka organizacija Grinpis.

Ostaci pesticida prisutni su u tri od četiri uzorka vode i tla u zasadima jabuka, pokazalo je istraživanje ove organizacije. Kako prenose francuski mediji, proizvođači te zemlje smatraju da je potrebno vreme da se za pesticide nađu odgovarajuće zamene. Grinpis je analizirao 85 uzoraka, od čega 36 vode i 49 zemljišta, u zasadima jabuka proizvođača koji spadaju među najveće u 12 zemalja članica EU.

Poseban fokus bio je na proizvođačima za lance prodavnica. U proseku je od četiri uzorka tri “sadržalo ostatke najmanje jednog” od 53 pesticida, i to 78% u tlu i 72% u vodi. “Najmanje 70% utvrđenih pesticida predstavlja opštu visoku toksičnost za ljudsko zdravlje i divlje životinje”, navodi se u izveštaju Grinpisa. Ova organizacija optužuje industrijsku proizvodnju za “toksični teret”. Kada je reč o pesticidima u tlu, najveći nivo pesticida otkriven je u Italiji, Belgiji i Francuskoj. U vodi su najbrojniji “zagađeni” uzorci u Poljskoj, Slovačkoj i Italiji. U izveštaju se kompanije optužuju da koriste “koktel pesticida”.

Kako je za AFP rekla Anais Furest zadužena za kampanje u poljoprivredi u Grinpisu “izveštaj pokazuje da se u konvencionalnoj poljoprivredi u zaista velikoj meri, sistematično, koriste ’multiproizvodi’ hemijskih sintetičkih pesticida”. Grinpis od država članica EU traži da se “postepeno izbace iz upotrebe hemijski sintetički pesticidi iz poljoprivrede” i da se podrže “nehemijske alternative za borbu protiv parazita, posebno ekološke poljoprivredne prakse”.

Cilj objavljivanja izveštaja je da se opomenu kompanije u masovnoj maloprodaji, što je nedavno učinio francuski ogranak Grinpisa koji je kampanjom “bez pesticida” želeo da ubedi šest najznačajnijih lanaca francuske maloprodaje da podrže poljoprivrednike koji se obavežu na proizvodnju bez pesticida. Kako navodi Anais Furest, pesticidi su zdravstveni rizik, pre svega za zdravlje dece i poljoprivrednika, ali mogu da naruše i biodiverzitet ako zagade tlo i vode. Posebno ukazuje na rizik za pčele, koje su značajni oprašivači.

Francuski mediji prenose da među proizvođačima za sada nema jedinstvenog stava prema zahtevu da se prekine s upotrebom pesticida.

Izvor: EurActiv