Od ove godine novi podsticaji za polјoprivrednike

Tema

Polјoprivrednici koji se bave stočarstvom moći će od 1. januara 2017. da računaju na podsticaje za proizvodnju junećeg mesa, kako bi se i ova vrsta stočarske proizvodnje unapredila s obzirom na veliku tražnju na tržištu.

Istovremeno, mladi polјoprivrednici imaće pravo da koriste i bespovratna sredstva za osnivanje svoje polјoprivredne proizvodnje, a po posebnim programima moći će da koriste i kredite za početnike u polјoprivrednoj proizvodnji, bez obzira da li je reč o primarnoj polјoprivrednoj ili preradijivačkoj proizvodnji.

To je utvrđeno izmenama Zakona o podsticajima u polјoprivredi i ruralnom razvoju koje će stupiti na snagu od 1. januara 2017, a koje inače, predviđaju širi obuhvat onih koji će moći da ostvaruju podsticaje, dok je posebna pažnja usmerena na one koji se bave stočarskom proizvodnjom.

Predviđeno je da polјoprivrednici koji se bave stočarstvom mogu da računaju na podsticaje za uzgoj krava, pored drugih podsticaja koji su već predviđeni za druge grane polјoprivrede. Naime, podsticaji za uzgoj teladi za tov su od 5.000 dinara po grlu, za tov junadi minimalno 10.000 dinara po grlu, dok su podsticaji za krave dojilјe od 20.000 dinara po grlu.

Precizirano je da polјoprivrednik koji ostvari pravo na podsticaje za tov junadi ne može da računa na podsticaje za premiju za mleko prozvedenog od podsticaja za krave dojilјe. Podsticaji za tov junadi ostvaruju se ako je tovno grlo namenjeno za proizvodnju mesa bilo u vlasništvu polјoprivrednika najmanje 185 dana, nakon cega je predato klanici ili je namenjeno izvozu.

Za devastirana područja poput, Bele Palanke, Trgovišta, Svrlјiga, Babušnice i slicnih lokalnih zajednica, u 2017. predviđeni su i veći iznosi subvencija nego za druga područja, a u cilјu da lјudi ostaju da žive na tom području, ali i da u te krajeve dolaze i zasnivaju svoju polјoprivrednu proizvodnju. Inače, budžet za polјoprivredu za 2017. veći je za 3,32 milijarde dinara u odnosu na 2016, a četiri puta više sredstava opredelјeno je za razvoj mera konkurentnosti, odnosno za subvencionisanje investicija.

Umesto 526 miliona koliko je bilo predviđeno 2016, u 2017. godini za to će biti namenjeno 2, 2 milijarde dinara.

Izvor: Tanjug/Studio B