PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 19. do 23.oktobra 2015.godine

Tema

Najvažnije iz protekle nedelje:
- Blagi rast cene kukuruza

Protekla nedelja će ostati upamćena po neslavnom rekordu na novosadskoj berzi, obzirom na oklonost da je prometovano svega 198 tona robe ukupne vrednosti 5.992.140 dinara. U odnosu na prethodni nedeljni period to predstavlja 6 puta manji fizički, odnosno finansijski obim prometa. Berba kukuruza se neuobičajeno odužila, tržište pšenice miruje, a ni tržište soje se nije stabilizovalo u ponudi. Nema drugog objašnjenja za tako veliku pasivnost trgovanja u oktobru .

Odavno nije toliko dugo trajala berba kukuruza. Vlažno i kišovito vreme ne samo da sprečavaju skidanje useva, već i utiče na kvalitet zrna. U ponudi se sve češće pojavljuje kukuruz van standarda kvaliteta i to u velikoj meri odbija kupce, pre svega izvoznike, koji su zaineresovani za kvalitetniji kukuruz. Prosečna cena kukuruza u protekloj nedelji je iznosila 17,93 din/kg (16,30 bez PDV). U odnosu na prethodnu nedelju to je rast od 0,62%. Izvozna kalklucija pod ovakvim okolnostima i dalje nije povoljna po izvoznike koji su zbog toga vrlo pasivni u trgovanju. Rast dolara u odnosu na EUR bi mogao da podstakne evropske, pa i srpske izvoznike na veću prisutnost na svetskom tržištu žitarica.

Pšenicom se nije trgovalo u nedelji za nama. Stabilno tržište pšenice ne stvara nervozu na tržištu, pa ni periodi kada se ovom robom iz tih razloga i ne trguje su sve češći. Cena pšenice se od početka žetve kretala u vrlo uskom cenovnom okviru od svega 1,50 din/kg. Iskustvo prethodnih godina nam govori da kako se približava kraj kalendarske godine tako i cena hlebnog zrna raste. Da li će se takav scenario odigrati i ove, po mnogo čemu specifične godine, videćemo narednih nedelja.

Cena soje na bazi tek jednog realizovanog kupoprodajnog ugovora je registrovana na nivou od 44,55 din/kg (40,50 bez PDV), što je u odnosu na prethodnu nedelju pad od 1,42%.

Suncokretova sačma sa 33% proteina je trgovana po ceni od 29,04 din/kg (24,20 bez PDV).