PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 26. do 30. septembra 2011. godine
Najvažnije iz protekle nedelje:
- Pad cene kukuruza
- Rast cene pšenice krajem nedelje
- Cena soje u blagom padu
Količinski obim prometa na berzi u Novom Sadu u poslednjoj nedelji septembra iznosio je 1.809 tona, što je za 31,74% manje nego prethodne nedelje. Ovaj statistički podatak, međutim, zamagljuje realnu sliku na berzanskom tržištu, utoliko što ne pokazuje ukupnu količinu kotirane robe za prodaju, koja je protekle nedelje kako po obimu, tako i po asortimanu bila neuobičajeno velika. To što nije zaključena prodaja za veću količinu robe, samo je podatak u prilog konstataciji da se tržište žitarica i soje koleba, pa se kandidovane cene za veći deo robe u ponudi sa jedne i u tražnji sa druge strane nisu uvek preklopile da bi se trgovina realizovala, ali u svakom slučaju tržište se definitivno probudilo. Finansijska vrednost svih zaključenih ugovora preko „Produktne berze“ iznosila je 46.031.130,00 dinara, ili za 12,97% manje nego u prethodnoj nedelji.
Pokušaj pšenice iz prethodne nedelje da probije tromesečni cenovni maksimum od 17,50 din/kg bez PDV, u protekloj nedelji nije ostao samo na pokušaju, već je to u ovom trenutku pravi odraz tržišne realnosti. Naime, svih sedam kupoprodajnih ugovora u trgovanju ovom robom bilo je iznad pomenute cene. Cena se tokom protekle nedelje kretala u rasponu između 17,60 din/kg bez PDV, pa do 18,00 din/kg. Inače, prosečna cena trgovanja iznosila je 19,19 din/kg (17,77 bez PDV), što je za 1,13% rast u odnosu na prosečnu cenu iz prethodne nedelje.
Kukuruza je sve više u ponudi na novosadskoj berzi. Berba je u punom zamahu, a ovo tržište suočeno je ovih dana sa jednim ozbiljnim problemom. To je izuzetno nizak vodostaj Dunava. Ova činjenica umnogome sputava jedan značajan tržišni ventil, a to je izvoz, pa su se naši proizvođači našli pred jednim neuobičajenim problemom – gde smestiti kukuruz dok ne krene izvoz. Istovremeno, to je jasan signal tržištu da će ponuda ove robe biti nesrazmerno velika u odnosu na tražnju, što neminovno može da dovede do daljeg pada cene. Naznake takvog scenarija mogle su se videti protekle nedelje, kada je cena blago padala od 16,50 din/kg bez PDV, preko 16,40 din/kg, pa 16,30 din/kg pa do 15,50 din/kg , po kojoj ceni je i zatvoreno trgovanje u nedelji za nama. Prosečna cena trgovanja od 17,49 din/kg (16,19 bez PDV) za 4,82% je niža nego prethodne nedelje.
Posle dužeg perioda dobre tržišne pozicije, cena soje je u blagom padu. Ovom robom se prosečno trgovalo po ceni od 39,00 din/kg (36,12 bez PDV), što je pad za 1,05% u odnosu na prosečnu cenu trgovanja u prethodnoj nedelji. Jedan od mogućih razloga pada cene ove robe mogao bi biti upravo u činjenici da se skladišta u kojima se trenutno nalazi soja, oslobađaju za prijem novog kukuruza, pa usled povećane ponude i cena ove robe je u padu.
Pored pomenutih roba predmet prodaje bila je i suncokretova sačma sa 33% proteina po ceni od 17,11 din/kg (14,50 bez PDV) i prvi put ove sezone trgovalo sesemenskom pšenicom i to po ceni od 30,24 din/kg ( 28,00 bez PDV din/kg). Podsetimo, prošle godine prve ponude semenske pšenice preko berze su iznosile 28,62 din/kg ( 26,50 bez PDV).
- 716 čitanja