Situacija na stocnim pijacama u Srbiji u drugoj nedelji aprila 2009.godine

Tema

- Ponuda goveda uobicajena, na pojedinim pijacama pad cene teladi i junadi
- Predstojeci praznici uticali na porast cene prasadi na stocnim pijacama i klanicama
- Obim ponude i tražnje jagnjadi u porastu Na stocnoj pijaci u Pancevu standardna ponuda svih kategorija goveda a cene nepromenjene. U klanicama južno-banatskog okruga je evidentiran pad cene junadi SM rase i krava za klanje u odnosu na predhodnu sedmicu. Dobra ponuda i otkup junadi SM rase telesne mase do 300 i preko 480 kilograma.
U Cacku je na pijaci cena teladi do 160 kilograma telesne mase varirala od 220 do 280 din/kg u zavisnosti od rase i kvaliteta grla. U klanicama zlatiborsko-moravickog regiona nije bilo znacajnijih promena u ponudi i tražnji protekle nedelje pa je otkupna cena junadi i dalje 180 dinara po kilogramu, a muške teladi SM rase 280 din/kg.
Za razliku od predhodnih nekoliko sedmica na pijaci žive stoke u Obrenovcu jeftinija su muška i ženska telad SM rase i junad kako grla do 300 tako i grla preko 480 kilograma telesne mase u proseku za 10 do 20 din/kg. Ponuda na prošlonedeljnom nivou, a prodaja nešto bolja.
U odnosi na predhodnu sedmicu u Obrenovcu je na stocnoj pijaci došlo do rasta cene prasadi obe kategorije u proseku za 10 din/kg, a razlog je predstojeci praznik pa je tražnja za ovim kategorijama svinja znacajno bolja u odnosu ne predhodne sedmice.
Na stocnoj pijaci u Požarevcu ponuda svih kategorija svinja je na prošlonedeljnom nivou. U porastu je cena prasadi, dok se ostale cene nisu bitno menjale. U klanicama branicevskog okruga je takodje otkupna cena prasadi u porastu i iznosi 250 din/kg.
U Pirotu je na pijaci žive stoke zabeležena dobra prodaja prasadi, ali ih nema u dovoljnoj ponudi. Po tradiciji prasad se u ovom periodu kupuje za tov do jeseni što održava visoku potražnju.
Cene prasadi su u porastu i na pijaci u Smederevu. Potražnja je dobra i uglavnom se brzo rasprodaju. Solidna ponuda svinja u klasi, a procena reportera STIPS-a je da je cena od 140-150 din/kg još uvek visoka, a to potvrdjuje i slaba prodaja, ali odgajivaci i trgovci ne odstupaju od svojih cena.
Prasad obe kategorije su skuplja i na stocnoj pijaci u Cacku u proseku za 10 do 20 din/kg u zavisnosti od kvaliteta grla. Ponuda je bila prosecna
Sedmica pred Uskrs donela je novi pad cena jagnjadi i jaradi, i to za po 30 din/kg na pijaci žive stoke u Vranju. Razlog je, kažu prodavci, slaba kupovna moc, ima dosta potencijalnih kupaca, ali prodaja ide slabije od ocekivanog, posebno kada se uporedi sa istim periodom prošle godine. Ovu sedmicu karakterišu smanjenje otkupne cene jagnjadi i siljezadi u klanicama pcinjskog okruga, iako se može reci da nastupa period kada raste njihova ponuda i potražnja. Klanicari kao razloge za smanjenje otkupne cene jagnjadi sa 220 na 200 din/kg i šilježadi sa 140 na 135 din/kg navode smanjenu potražnju, i evidentno slabiju kupovnu moc gradjana, pa samim tim i slabiju prodaju. Kvalitet jagnjadi sa ovog podrucja je odlican, i jagnjad spadaju u malu grupu stoke koja se ne nabavlja sa strane, vec ima šanse da se plasira van granica ovog okruga, ali je plasman i potražnja za jagnjadima sa ovog podrucja i regiona uopšte slabija nego u istom periodu predhodnih godina.
Na pijaci žive stoke u Loznici je zabeležena dobra potražnja za jaradima i jaganjcima, koji se solidno prodaju po dominantnoj ceni koja je zadržala prošlonedeljni nivo.
Ponuda jagnjadi bila je dobra i na stocnoj pijaci u Cacku, ali cena beleži rast i kretala se od 190 do 200 dinara. Ovce su se prodavale po ceni od 120 do 130 dinara dok je cena ovnova za priplod varirala od 140 do 150 din/kg.
Odgajivaci ovaca u okolini Pirota cekaju Uskrs kao poslednji rok za prodaju jagnjadi a posle prošlonedeljne nešto bolje ponude protekle sedmice se nastavlja taj trend. I pored visoke cene promet jagnjadi bio je na zavidnom nivou.
Na stocnoj pijaci u Obrenovcu je došlo do rasta cene jagnjadi i jaradi u odnosu na predhodnu sedmicu u proseku za 10 din/kg, a razlog je predstojeci praznik pa je interesovanje kupaca i tražnja za ovim kategorijama ovaca i koza znacajno bolja.