Međunarodni simpozijum o šljivi

Tema

Drugi Međunarodni simpozijum o šljivi na kome će biti podneto ukupno 60 stručnih i naučnih radova domaćih i inostranih istraživača, počeo je u četvrtak 25. avgusta u  Institutu za voćarstvo u Čačku.

U radu simpozijuma, koji je u znaku obeležavanja 65.godišnjice postojanja Instituta za voćarstvo, učestvuje i Klaus Ganter, poznati nemački rasadničar. Prvi skup ove vrste održan je 2006.godine u Čačku, jednom od središta gajenja šljiva u Srbiji i sedištu naučnog instituta poznatog širom sveta.

Dr Ðurđina Ružić podsetila je da je ovde do sada stvoreno osam novih sorti šljiva, od kojih su najpoznatije čačanska rana, čačanska rodna, čačanska lepotica i čačanska najbolja, a neke od ovih sorti već se gaje i van Srbije. Kako je najavljeno, uskoro će im se pridružiti i sorta nastala ukrštanjem američkog stenleja i rumunskog skolduša, otporna na virus šarke, krupnih plodova pogodnih za preradu i sušenje.

Na simpozijumu će se u sledeća tri dana razgovarati o svojstvima novih sorti i savremenim agrotehničkim merama, posebno borbi protiv bolesti i štetočina, a pored 36 domaćih radova, biće podneta i 24 saopštenja inostranih istraživača. Ganter sa ovdašnjim stručnjacima sarađuje još od 1984.godine, kada je ,kako kaže,saznao za njihove uspehe u borbi protiv šarke šljive, zbog koje su ranije krčene velike površine pod stablima neotpornih sorti prema ovom virusnom oboljenju. "Južna Nemačka je po zastupljenosti šljive u voćnom sortimentu veoma slična Srbiji. Znamo da čačanski institut ima dosta veoma kvalitetnih sorti, pa je ovo i prilika da se upoznamo sa rezultatima novih istraživanja i dogovorimo o daljoj saradnji", rekao je Ganter. "Prvi kontingent sadnica već je stigao u Nemačku i uspešno je prošao sve propisane provere kvaliteta", kazao je Ganter, koji je licencirani zastupnik instituta u svojoj zemlji i posrednik za područje Evropske unije.

Izvor Tanjug - Ekos