Nova podrška tržištu svinjetine u EU
Tema
Evropska unija će pokrenuti novi program pomoći za skladištenje svinjskog mesa početkom 2016. kako bi podržala tržište svinjetine, saopšteno je 16. novembra posle sastanka ministara poljoprivrede EU u Briselu. To tržište se još ne oporavlja, dok se tržište mleka u EU stabilizuje, mada se očekuje da cena mleka nastavi da pada.
U oba sektora se ove godine, uprkos padu cena, očekuje rast proizvodnje što se objašnjava uglavnom vremenom koje je potrebno da se proizvodnja prilagodi smanjenju cena. “Najavljujem novi program pomoći za privatno skladištenje svinjetine”, rekao je evropski komesar poljoprivrede Fil Hogan na konferenciji za novinare.
“Komisija nam je signalizirala da se tržište mleka stabilizuje dok se čini da se prilike na tržištu svinjetine pogoršavaju”, rekao je ministar poljoprivrede Luksemburga Fernand Etgen koji je predsedavao sastankom ministara poljoprivrede 28 članica EU 16. novembra u Briselu. Ministri poljoprivrede su razmotrili prilike u poljoprivredi nešto više od dva meseca nakon vanrednog sastanka održanog 7. septembra na kome su usvojili vanredne mere pomoći poljoprivrednicima, pre svega za mlečne proizvode i svinjetinu. Prethodni program pomoći za privatno skladištenje svinjetine pokrenut je u martu a doneo je “skromne” rezultate”.
U jesenjem izveštaju Evropske komisije sa kratkoročnim prognozama u poljoprivredi, navodi se da je ukupno 64.000 tone svinjetine ponuđeno za privatno skladištenje od pokretanja programa u martu a da na Dansku, Španiju i Poljsku otpada 56% zaključenih ugovora. Hogan je rekao da se cene svinjetine nisu “poboljšale”.
Prema podacima Evropske komisije, cena svinjetine je dostigla 152 evra po 100 kilograma početkom septembra što je 15 do 20 evra manje od proseka za 100 kilograma za period 2010-2014, ali je za 15 evra viša od cene na početku 2015.
Da bi stupio na snagu u januaru, novi program, čiji je cilj da se tržište rastereti tako što će se povećati privremene zalihe, treba još da odobri nadležni odbor koji čine predstavnici članica i Komisije početkom decembra. Pomoć će biti 20% veća u odnosu na prethodni program, njime će biti obuhvaćena i slanina, a poljoprivrednici će moći da povuku svoje proizvode iz skladišta radi izvoza posle dva meseca, naveo je evorpski komesar.
Vodeći evropski poljoprivredni sindikat Copa-Cogeca povalo je da se pomoć za skladištenje svinjetine uvede od decembra i ocenio da će ta mera biti efikasnija u ovom trenutku. Komisija je saopštila da će nastaviti da radi sa ruskim vlastima na tome da se omogući izvoz proizvoda od svinjentine iz EU u Rusiju koji sada pogađa sanitarna zabrana. Komisija je na sastanku predstavila plan za pojednostavljenje zajedničke poljoprivredne politike, koji bi mogao biti usvojen polovinom decemba.
Prvi znaci smanjenja broja svinja U kratkoročnim prognozama Evropske komisije, urađenim na osnovu podatka dostupnih do 15. septembra, navodi se da je i pored pada cene svinjetine zabeležen rast proizvodnje u prvoj polovini ove godine od 3,9% u odnosu na prethodnu godinu. Rast se objašnjava vremenom koje je potrebno da se proizvodnja prilagodi padu cena. Na osnovu pokazatelja o stočnom fondu, ukupan rast proizvodnje u 2015. mogao bi biti 2,7% a u 2016. 0,5%.
Gotovo sve članice su povećale proizvodnju, a najviše Španija koja beleži rast od 9,1% ili 265.000 tona u prvoj polovini godine. Rast proizvodnje zabeležen je i u drugim velikim proizvođačia mesa – Danskoj, Nemačkoj, Holandiji, Poljskoj, Belgiji, Francuskoj i Velikoj Britaniji. Upozorava se da se “od nedavno mogu primetiti prvi znaci smanjenja krda”.
Istraživanje o stočnom fondu iz juna 2015. pokazalo je da se broj krmača koje su se prasile i mladih krmača koje nisu, u članicama vodećim proizvođačima mesa smanjio za 0,7 i 1,7% u odnosu na jun 2014. Iako to nije velika promena, ona odgovara povećanju broja rasplodnih krmača iz istraživanja u decembru 2014. U prvih šest meseci u 2015. beleži se rast izvoza od 15% na šta su uticali veća proizvodnja i niže cene mesa u EU, evro koji slabi i veća potražnja u Aziji. Beleži se najveći rast isporuka za Kinu, Filipine, Gruzije, balkanske zemlje i Južnu Koreju.
U Evropskoj komisiji ne očekuju da će doći do bitnijeg oporavka izvoza mesa iz EU u Rusiju sve i da se ukine zabrana uvoza, zbog podsticanja domaće proizvodnju svinjetine u Rusiji i ekonomske situacije. Ocenjuje se da bi zbog izgleda za dalji rast proizvodnje i ograničen rast izvoza moglo da dođe do povećanja potrošnje na 32,7 kilograma po stanovniku u 2015. i stabilizacije potrošnje naredne godine. Potrošnja je i dalje slabije nego pre 2008. Nakon stabiliziacije pad cene mleka Cene mlečnih proizvoda su se stabilizovale u EU ali se kratkoročnom periodu mogu očekivati dalji pad cene mleka, navodi se u prognozama EK.
U julu 2015. cena mleka u EU bila je 29,70 evra za 100 kilograma što je 20% manje od prošlogodišnje cene. I pored pada cena u sektoru mlekarstva očekuje se rast isporuka mleka u ovoj godini od 1%, kao i da se “najverovatnije” rast nastavi u 2016. Očekuje se da proizvodnja mleka bude manja ove godine nego prošle u dva glavna proizvođača – Nemačkoj i Francuskoj, dok se rast očekuje u Holandiji, Irskoj, Poljskoj, Velikoj Britaniji, Španiji i Danskoj.
Komisija predviđa i da će se još više mleka koristiti za proizvodnju obranog mleka u prahu i putera zbog dobre potražnje na domaćem i stranom tržištu, konukrentne cene i mogućnosti skladištenja tih proizvoda. Očekuje se i da poraste proizvodnja sira. Rast proizvodnje može da iznenadi zbog velikog pada cene mlečnih proizvoda i sirovog mleka u proteklih nekoliko meseci, ali obično je za prilagođavnaje proizvodnje usled pada cene potrebno nekoliko meseci, navodi se u izveštaju. Veliki broj krava muzara rezultat je odluka koje su stočari doneli pre godinu dana.
Takođe, cena stočne hrane je bila relativno niska a kvalitet ispaše je bio uobičajen osim u zemljama koje su bile pogođene velikim vrućinama tokom leta. U članiciama se beleže različiti trendovi kada je reč o stočnom fondu, negde se beleži rast, negde pad, a najviše grla je upućeno u klanice u Rumuniji, Estoniji i Litvaniji koje su posebnom pogođene zabranom uvoza u Rusiju.
Izvor: EurActiv
- 659 čitanja