Protivgradnu zaštitu prebaciti u ministarstvo poljoprivrede

Tema

Gradonačelnici i predsednici opština Kraljeva, Kruševca, Čačka, Kragujevca, Novog Pazara, Vrnjačke Banje, Trstenika, Raške, Brusa, Aleksandrovca, Varvarina i Ćićevca, održali su sastanak u Vrnjačkoj Banji na temu rešavanja problema protivgradne zaštite na svojim teritorijama.

U ovom trenutku sektor za protivgradnu zaštitu se nalazi u okviru MUP, a kako se čulo na sastanku, svi učesnici su se složili da je prirodno rešenje da se ovaj sektor u narednom periodu prebaci na ministarstvo poljoprivrede, jer bi to olakšalo rad sektora i njegovo finansiranje.

Predsednik opštine Vrnjačka Banja Boban Đurović je rekao da lokalne samouprave nemaju zakonskog osnova da finansiraju ni strelce, niti da kupuju protivgradne rakete, što predstavlja veliki problem. "Usvajanjem predloženog zakona, rešili bi se problemi u ovoj oblasti, jer bi ovaj sektor bio prebačen u ministarstvo poljoprivrede, što bi omogućilo nesmetano finansiranje subvencijama", rekao je Đurović.

Sanja Vuksanović Žugić, načelnica Uprave za upravljanje rizikom u sektoru za vanredne situacije MUP, istakla je da se nada da će u narednom periodu ovaj sektor preći u ministarstvo poljoprivrede. "Najveći problem je nemogućnost finansiranja, pa je to razlog što poslednjih godina, sezonu koja počinje 15. aprila većina protivgradnih stanica u Srbiji dočeka nespremno", rekla je Žugić na sastanku u Vrnjačkoj Banji.

Tokom 2014. godine planirano je 225 protivgradnih stanica, od kojih je 208 radilo, rečeno je na sastanku. Nakon dugogodišnje analize ustanovljeno je da je godišnje neophodno 12 raketa po protivgradnoj stanici, a u ovom trenutku, pred početak sezone 15. aprila, ima ih tri puta manje, odnosno četiri rakete po stanici.

Izvor: Tanjug