Sledi poskupljenje mesa
Tema
Bitku koju su prethodnih dana vodili i vode seljaci i država, oko cena tovljenika, po svemu sudeći će izgubiti građani. Dugoročno gledano, naravnoobzirom da cene kukuruza konstantno rastu, na leto, u julu ili avgustu, meso u Srbiji će poskupeti za oko 20 odsto - predviđa predsednik Odbora za poljoprivredu Privredne komore Srbije Milan Prostran. - Prvo će poskupeti piletina, jer jedan turnus tovnih pilića traje oko šest nedelja, znatno kraće nego tov svinja. Posle toga, poskupeće i svinjetina, tu nema dileme - tvrdi Prostran.
Računica kaže da srpski stočar, da bi zaradio od tova svinja, mora da proda kilogram žive vage po ceni koja je minimum sedam do osam puta veća od cene kilograma kukuruza koji u ceni tovljenika učestvuje sa oko 70 odsto.
To znači da, čak i pod pretpostavkom da kukuruz neko vreme zadrži trenutnu cenu (sada košta 11 - 12 dinara po kilogramu), kilogram žive mere svinja hranjene kukuruzom po ovakvim cenama neće biti ispod 90 dinara, a trenutno je cena tovljenika 55 dinara.
Pored toga, ovako niska cena koja traje već nedeljama je rezultat velike ponude svinja koja uveliko nadmašuje potražnju, ali ovakvo stanje neće potrajati.
Uvek kada cene tovljenika budu ekstremno niske kao što je to sada slučaj, razočarani uzgajivači ne samo da gube interes za daljim tovom, nego često pokolju i reproduktivne kategorije svinja (krmače, nerastove). To posle nekoliko meseci dovodi do smanjenja broja prasadi, kasnije i tovljenika: ponuda naglo opada, a cene žive mere automatski rastu.
Direktor Produktne berze Novi Sad, Žarko Galetin, smatra da država, ukoliko želi da spreči poskupljenje mesa, mora da zaštiti domaće proizvođače svinja.
- Cene kukuruza na svetskom tržištu drastično rastu, ali država mora da spreči nekontrolisani izvoz - kaže Galetin. - U obzir dolazi i intervencija iz robnih rezervi, jer u protivnom bi domaći fond svinja bio ozbiljno ugrožen.
Svakoj državi na svetu, pa i našoj, bitno je da može da se sama prehrani i to je jedan od osnova zdrave domaće ekonomije - kaže Galetin. Na pitanje kako komentariše činjenicu da i pored ekstremno niske cene žive vage tovljenika klaničari i trgovci ne snižavaju cenu mesa, direktor novosadske Produktne berze kaže: „A kada su klaničari spustili cenu kada je živa vaga bila jeftina? Jedino kada ih država pritisne...”
Jedan prema sedam - Država je još od 2001. ne propisuje garantovane cene otkupa tovljenika - kaže Milan Prostran. - Jednostavno, želelo se slobodno tržište u svim oblastima, pa i u ovoj. I dok je trala zagarantovana otrkupna cena, ona je bila kao sedam kilograma kukuruza, a seljaci su tražili da bude 1:10.
Neraspoloženje države prema zahtevima stočara najbolje odslikava rečenica ministra privrede Predraga Bubala koji je između ostalo zapitao i da li treba da pustimo da proizvodi ko šta hoće, a ako ne uspe da proda robu, država mora da mu sve otkupi.
Izvor: www.dnevnik.co.yu
- 5888 čitanja