Prolećna setva skuplja za 20%
Tema
Predstojeća prolećna setva biće skuplja za oko 20 odsto nego prošle godine, zbog visoke cene kukuruza. Saradnik Privredne komore Srbije (PKS) Branislav Gulan rekao je da će prolećna setva, koja će početi krajem februara, biti obavljena na oko 2,5 miliona hektara, od čega će polovina, odnosno oko 1,3 miliona hektara, biti zasejano kukuruzom.
Prema njegovim rečima, verovatno je da će biti zasejano oko 100.000 hektara kukuruza više nego proteklih godina, jer je cena kukuruza trenutno visoka i iznosi oko 12,5 dinara po kilogramu.
"Zemljište se sada priprema, oranje je u toku, a ostaje problem stare mehanizacije", kazao je Gulan.
On je ocenio da bi trebalo povećati setvu industrijskog bilja, pre svega duvana. Prošle godine proizvedeno je 7.000 tona duvana, a bilo je neophodno bar 15.000 tona.
Ove godine, kako navodi Gulan, šećerna repa biće zasejana na oko 80.000 hektara do 100.000 hektara, pšenica je već zasejana na oko 600.000 hektara, soja će se zasejati na oko 200.000 hektara, što je jednako prošlogodišnjoj, a slično će biti i sa suncokretom.
Prema njegovim rečima, nepovoljno je što će i ove godine proizvođači morati sami da finansiraju setvu, jer ekonomsko-agrarna politika nije na njihovoj strani.
"Vrednost poljoprivredne proizvodnje prošle godine bila je oko 3,3 milijarde evra, a koliko će biti ove godine, sigurno ne zavisi od ekonomsko-agrarne politike", kazao je saradnik PKS.
Meteorolog Hidrometeorološkog zavoda (HMZ) Nedeljko Todorović rekao je da se tokom setve očekuje relativno povoljno vreme, bez značajnijih promena.
Prema njegovim rečima, temperature će biti iznad prosečnih i kretaće se od pet do devet stepeni Celzijusa pa se očekuje povoljno vreme za useve. Zadružni savez Vojvodine i poljoprivredna udruženja se slažu sa procenom da će ratarima za ovogodišnju setvu biti potrebno do 20 odsto novca više nego prošlog proleća.
Prema dosadašnjim procenama, koje se baziraju na osnovu ugovorene proizvodnje, u Vojvodini će ovog proleća biti zasejano i 70.000 hektara šećerne repe, oko 180.000 hektara suncokreta i nešto više od 100.000 hektara soje.
Ako se uzmu u obzir važeće cenama repromaterijala, prolećna setva najvažijih poljoprivrednih kultura, kukuruza, suncokreta, šećerne repe i soje, prema toj proceni, koštaće primarne poljoprivredne proizvodjače u Vojvodini oko 35 milijadi dinara.
Predsednik Zadružnog saveza Vojvodine Radislav Jovanov izjavio je da, iako svi proizvođači repromaterijala nisu izašli s konačnim cenama, već sada je jasno da će setva u proseku biti skuplja.
"Što je još gore, za sada nema ni naznake da će stići bilo kakva pomoć od države, pa je veliko pitanje kako će najvažniji posao u poljoprivredi biti urađen", rekao je on.
Pavle Kujundžić iz subotičkog udruženja zemljoradnika rekao je da su najviše poskupela sredstva za zaštitu bilja, potom seme, a da se cena mineralnih đubriva nije menjala u odnosu na 2006. godinu. "Neverovatno je da je bilo šta poskupelo, s obzirom na to da je lane u vreme setve evro bio 85 ili 86 dinara. Proizvođači repromaterijala godinama su se skokom kursa pravdali za poskupljenja, a sada, kada evro pada, opet imamo skok cena", rekao je Kujundžić.
www.b92.net
- 1542 čitanja