Nedeljni pregled situacije na tržištu žive stoke
Tema
Ponuda goveda na pijacama prosečna, a na slabu prodaju se žale i proizvođači i nakupci, cene kao i ponuda i tražnja svinja raznolika, a cene većine kategorija obaca i koza nepromenjene. Karakteristika za Pančevačku stočnu pijacu protekle nedelje je da je zbog lošeg vremena zabeležena izuzetno slaba ponuda i potražnja. Cene su nepromenjene promet je bio izuzetno slab. U klanicama takođe nema bitnijih promena u ponudi i potražnji. Cene su takodje mirovale u poređenju sa prethodnom sedmicom.
I u Zrenjaninu je situacija slična prema rečima reportera STIPS-a sa pijace žive stoke i klanice iz ovog grada, a proizvođači se žale da je plasman stoke veoma slab.
Promene cena stočnih hraniva na teritoriji koju pokrivaju klanice u Vranju ove sedmice odrazile su se na otkupnu cenu teladi SM rase 80-160 kg težine, koja se sada otkupljuju za 10 din/kg jeftinije u odnosu na proteklu sedmicu, to jest, po 200 din/kg.
Prema izveštaju reportera iz Loznice stanje na stočnoj pijaci je identično prošlonedeljnom. Što se klanica tiče postignute su sledeće cene : tovna junad preko 480 kg su se otkupljivala za 130 din/kg, muška telad SM rase za 240, ženska 180, dok su krave za klanje postigle cenu ispod 80 din/kg. Na stočnoj pijaci i klanicama u Požarevcu je primećena povećana prodaja priplodnih kao i muznih krava koje kada se prodaju umesto da idu u dalju proizvodnju završe na klanju. Uzrok ove pojave je niska otkupna cena mleka, a povećana cena stočne hrane. Usled ove pojave vrlo brzo će se na tržištu pojaviti manjak teladi i mleka.
U Kragujevcu su se obim ponude i tražnje skoro ujednačili jer je prodaja žive stoke bila znatno bolja u odnosu na predhodnu sedmicu. Cene su zadržale prošlonedeljni nivo.
Ono što se predhodnih nekoliko nedelja događalo na pijacama i o čemu smo vas izveštavali preko biltena, ove sedmice se desilo na pijaci žive stoke u Požarevcu. Zapravo je došlo do izjednačavanja cene prasadi i tovljenika, a kao posledicu reporteri STIPS-a iz ovog grada navode nedostatak stočne hrane na tržistu. Naime, proizvođači ne ostavljaju prasad u tov pa se zbog toga očekuje još veći porast cene tovljenika.
U Zaječaru je ponuda prasadi bila znatno veća od tražnje, ali se cena držala na 110 dinara po kilogramu i prodaja je bila slaba do prosečne.
Na pijaci žive stoke u Zrenjaninu došlo je do blagog porasta cena prasadi za 10 din/kg. U klanicama srednje-banatskog okruga cene tovljenika su i dalje raznolike i variraju od otkupnog mesta i kvaliteta tovljenika, a proizvođači se žale da je plasman težak.
Svaka od kategorija svinja u Vranju sada ima 10 din/kg nižu cenu u odnosu na prošlu sedmicu. Prasad težine do 15 kg se prodaju po 100 din/kg, prasad do 25 kg težine po 110 din/kg, tovljenici 80-130 kg težine po 100 din/kg, a tovljenici preko 130 kg po 90 din/kg. Ponuda je za nijansu niža, dok je potražnja slabija u odnosu na proteklu sedmicu. I u Loznici je malo bolja ponuda svinja ali je zato nešto niža cena. Prasad se mogla kupiti za 90 – 100 din/kg, tovljenici 80 - 95, krmače za klanje 65 - 70 din/kg. U Klanicama mačvansko-kolubarskog regiona cena tovljenika lagano pada, pa se I klasa prosečno plaća oko 90, II od 70 do 80 din/kg, a grla van klase ispod 70 dinara.
Posle prošlonedeljnog pada cena svinja na pijaci žive stoke u Obrenovcu je ove subote situacija nešto mirnija u pogledu cena. U pogledu ponude reporteri STIPS-a su evidentirali približno isti broj grla kako prasadi tako i tovljenika, dok je broj krmača za klanje bio manji u odnosu na predhodnu sedmicu. Međutim, prodavci se i dalje žale na slabo interesovanje kupaca i dosta slabu prodaju. Izuzetak je tržište prasadi, jer je interesovanje kupaca bilo bolje, pa je prodaja dobra.
Druge nedelje septembra ponuda i potražnja, svih kategorija ovaca i koza, bila je na nivou iz predhodnih nedelja tako da nisu zabeležene promene dominantnih cena.
Jagnjad su najčešće prodavana za 150 din/kg, najskuplje (190) u Zrenjaninu i najjeftinije (130 ) u Loznici.
Dominantna cena ovaca u proteklom periodu bila je 100 din/kg. Maksimalna cena od 110 postignuta je na pijacama žive stoke u Obrenovcu i Čačku, dok je minimalnih 85dinara evidentirano u Novom Sadu. Cena dviski se u zavisnosti od kvaliteta i obima ponude kretala od 120 do 150 din/kg.
Najčešća prodajna cena šilježadi je bila 130 din/kg. Nastavlja se trend slabe do prosečne ponude je ovnova za priplod a cena po kojoj su se mogli kupiti je varirala od 110 do 140 din/kg.
Kao i predhodnih nekoliko nedelja ponuda jaradi bila je dobra ali je potražnja bila prosečna tako da je dominantna cena zadržala prošlonedeljnih 150 din/kg.
U kategoriji koza zabeležena je prosečna ponuda i potražnja a dominantna cena bila je od 70 do 80 din/kg.
- 37069 čitanja