Održan VIII Naučno-stručni skup “Savremena proizvodnja povrća”

Na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu u subotu 8. decembra 2007. održan je 8. Naučno-stručni skup “Savremena proizvodnja povrća”.Ovo tradicionalno savetovanje predstavlja najznačajniji i najmasovniji skup povrtara u našoj zemlji, koji na jednom mestu okuplja proizvođače i povrtare iz celog regiona, renomirane stručnjake kao i vodeće domaće i inostrane firme.
Na Savetovanju prikazani su dosadašnji rezultati u povrtarskoj proizvodnji i tom prilikom ukazano je na postojeće probleme u ovoj oblasti. Promene u organizaciji povrtarske proizvodnje u zaštićenom prostoru iziskuju stalno usavršavanje i praćenje novih dostignuća u tehnologiji. Sve intenzivnija promena načina proizvodnje na otvorenom polju doprinosi povećanju prinosa i njihovoj stabilizaciji na visokom nivou.
Predavači su bili vodeći domaći i strani stručnjaci iz oblasti povrtarstva. Svi zainteresovani mogli su da ostvare neposredan kontakt sa predstavnicima firmi čiji su programi u vezi sa povrćem (semenske kuće, zaštitna sredstva, mineralna i organska đubriva, sistemi i oprema za navodnjavanje, plastenici, staklenici, mehanizacija u povrtarstvu, oprema za povrtarsku proizvodnju i brojne druge) čiji štandovi će biti postavljeni u holu Fakulteta. Program predavanja bio je sledeći:
ZNAČAJ KVALITETNOG RASADA U PROIZVODNJI POVRĆA ZA SVEŽU UPOTREBU – Žarko Ilin,
NOVI TRENDOVI U PROIZVODNJI LUBENICE – Vladan Marković,
SPECIFIČNOSTI TEHNOLOGIJE PROIZVODNJE CRNOG LUKA – Radivoj Nadlački,
BOLESTI CRNOG LUKA I LUBENICE – Aleksandra Bulajić, Branka Krstić,
PROBLEMI U TEHNICI NAVODNJAVANJA U 2007. GODINI – Anđelko Bajkin,
ZNAČAJ SENČENJA U ZAŠTIĆENOM PROSTORU – Anđelko Mišković,
PROBLEMI U IZVOZU POVRĆA U 2007. GODINI – Gavra Aleksić,
PAKOVANJE POVRĆA – TRŽIŠTE I TRENDOVI – Wim van der Meulen.
Na konferenciji za novinare na kojoj je prisustvovalo 30-ak novinara između ostalih svoje imresije izneo je i predsednik Vojvođanskog društva povrtara prof. dr Žarko Ilin: „Videli ste, interesovanje za savremenu proizvodnju povrća je veliko. Danas su ovde proizvođači iz Srbije, ali i iz Crne Gore, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Mađarske. Vojvođansko društvo povrtara i Poljoprivredni fakultet, odnosno Departman za ratarstvo i povrtarstvo od 2000-te godine radi na projektu ukrupnjavanja i objedinjavanja poljoprivrednih proizvođača, tj. povrtara jer smo svesni bili da će doći do privatizacije i da će 12 % tzv. društvenog sektora preći u privatne ruke, a da oni mali sa usitnjenim površinama od 2,8 do 3,3 ha se neće moći baviti samo ratarskom proizvodnjom nego povrtarskom koja je u startu mnogo jeftinija od voćarske.