Stranci neće moći da kupe zemlju

Tema

Predložene izmene Zakona o poljoprivrednom zemljistu nijednim svojim članom ne predviđaju prodaju zemljišta strancima, kaže ministarka poljoprivrede.
“Ovaj zakon apsolutno nijednim svojim članom ne propisuje da će strani državljani moći da kupe zemljište”, rekla je Snežana Bogosavljević Bošković, navodeći da će zemljište moći isključivo da kupe naša poljoprivredna gazdinstva i mali i srednji poljoprivrednici. Ona je rekla da će izmene Zakona o poljoprivrednom zemljištu doprineti unapređenju produktivnosti i efiasnosti korišćenja zemljišta državnoj svojini. Ministarka je, predstavljajući izmene zakona u Skupštini Srbije, rekla da je predviđeno davanje u zakup do 30 odsto obradivog državnog zemljišta, a da će izmene omogućiti privlačenje investicija u poljoprivrednu proizvodnju, otvaranje novih radnih mesta i podizanje izvoza. Bogosavljević Bošković je rekla da Srbija raspolaže sa oko pet miliona hektara poljoprivrednog zemljišta, od čega su 3,5 miliona oranice, bašte, voćnjaci i vinogradi, a ostalo livade i pašnjaci.

Prema njenim rečima, oko 20 odsto tog zemljišta je u državnoj svojini, od čega su katastarske parcele na 830.000 hektara. Bogosavljević Bošković je, navodeći da se od ukupno 830.000 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta, u zakupu godišnje nađe samo oko 30 odsto raspoloživih površina zbog čega država i poljoprivreda na godišnjem nivou imaju ogroman gubitak.

Ona je rekla da je kroz analizu stanja poljoprivrede utvrđeno da su investicije zakupaca poljoprivrednog zemljišta u državnom vlašnistvu na veoma niskom nivou.
“Predlogom zakona se uvodi odredba prava prvenstva zakupa do maksimalno 30 odsto poljoprivrednog zemljišta u državnom vlaništvu”, rekla je ona i dodala da se očekuje da će produženje roka zakupa povećati broj zakupaca zainteresovanih da dugoročno koriste zemljište da bi obezbedili proizvodne cikluse. Tako će bit povećan prihod od zakupa, a neće biti povećanja troškova, rekla je ona.

Prema njenim rečima, predložene izmene će omogućiti da zemljište bude funkcionalno, što će biti dobro i za poljoprivredne proizvođače i za državu. “Povećanje dostunosti će pozitivno uticati na opštu dobrobit jer se stvaraju uslovi za razvoj stabilne poljoprivredne produktivnosti i jačanje proizvodnih kapaciteta, povećanje državnog budžeta, od čega će, kroz povećanje BDP, korist imati svi građani”, rekla je Bogosavljević Bošković.

Izvor: Beta