Cena prasadi prepolovljena u protekla tri meseca
Na ovakvo stanje utiče veća ponuda ali i uvoz svinjskog mesa, koje bi trebalo transparentnije obeležavati u trgovinama, poručuju stručnjaci
Cene svinjskog mesa u maloprodaji počele su da padaju, ali čini se ne u onom intenzitetu kao što se iz nedelje u nedelju smanjuju cene otkupa prasadi na stočnim pijacama i u klanicama.
Ono što se može primetiti jeste i da su u trgovinskim lancima i mesarama često velike razlike u cenama svinjskog mesa a one idu i do 200 dinara po kilogramu.
Prema poslednjem izveštaju Sistema tržišnih informacija poljoprivrede Srbije (STIPS), prasići su u otkupu protekle sedmice prosečno koštali 320 do 350 dinara za kilogram, a u odnosu na prethodni period pad cena zabeležen je na stočnoj pijaci u Loznici i Vranju, u klanicama na području Podrinjskog i Niškog regiona. Na pijaci žive stoke u Čačku prosečna cena prasadi bila je 300 dinara za kilogram, dok su se krmače prodavale po ceni od 250 dinara po kilogramu.
Podsetimo, značajan rast ove kategorije mesa dogodio se pred uskršnje praznike 2023, kada su prasići dostigli cenu od oko 500 dinara po kilogramu. Do ovakve situacije na tržištu došlo je jer je ponuda bila značajno veća od tražnje, a uzgajivačima uvoz nije bio isplativ jer su i na drugim tržištima cene bile visoke.
Tržišni disbalans velikim delom izazvala je afrička kuga svinja. Ovaj trend je nastavljen pa su i ove godine u aprilu zabeleženi isti pa i značajno viši iznosi do maksimalnih 750 do 800 dinara po kilogramu. Ovo je cenu prasetine u pečenjarama dovelo do rekordnog nivoa i u jednom trenutku čak izjednačilo sa jagnjetinom, koja je uvek bila značajno skuplja.
Uzgajivači i mesari našli su ne na meti kritike, dok su se oni pravdali da pokušavaju da ovim drastičnim poskupljenjem nadoknade gubitke od prethodne dve godine, kada je cena hrane za životinje bila preskupa uz sve druge takođe velike troškove proizvodnje. Ali tri meseca kasnije, cene prasadi širom Srbije su praktično prepolovljene.
Sagovornik Politike dobro upućen u stanje na tržištu objašnjava da je više razloga za trenutna dešavanja. Jednim delom je povećana ponuda prasadi zbog ranije visokih cena ali je generalno najveći problem za srpsko stočarstvo uvoz svežeg svinjskog mesa i to, kako naglašava, direktno utiče na cenu žive vage i domaćih prasadi i svinja.
– Ovo je sasvim legalno ali bi strateški to trebalo bolje rešiti kada je reč o obeležavanju uvoznog mesa recimo u trgovinskim lancima. Mnogi sigurno i ne znaju da kupuju meso iz uvoza. Ako je ono stiglo iz Španije to treba transparentnije obeležiti, pa neka kupac bira – ističe sagovornik Politike.
Prema njegovim rečima, na mesu nikad nije bila velika zarada, ali misli da su marže sad značajne jer ga trgovci kupuju jeftinije.
Izvor
- 18 čitanja