Kontrola mleka za ekstra kvalitet
Tema
Dugogodišnja praksa da mlekare kontrolišu kvalitet i higijenu mleka koje otkupljuju uskoro bi trebalo da postane prošlost. Ako se ovoga puta ispuni obećano, taj posao preuzeće država, odnosno nezavisna laboratorija za kontrolu kvaliteta mleka. Ipak, treba podsetiti da se na početak rada ove institucije čeka više od 13 godina.
“U planu je da najkasnije u maju počne sa radom nezavisna laboratorija za kontrolu kvaliteta mleka u Srbiji. Mi ćemo po prvi put imati pravu sliku kakav je kvalitet mleka u zemlji. Kojoj klasi pripada svaka litra. Analize će se raditi svakodnevno i onda ćemo znati sa čim smo se suočili i kakvo mleko pijemo”, rekao je Dragan Glamočić, savetnik premijera za poljoprivredu.
EU traži sirovo mleko ekstra klase, a polovina proizvedenog mleka u Srbiji to nije. I to je problem. U prevodu, ukoliko postanemo ravnopravna članica EU, svo naše mleko moraće da bude ekstra klase. Mora se priznati da je to veliki izazov i za državu i za stočare. Iz resornog ministarstva najavljuju i da će od 1. januara naredne godine visina podsticaja na koju će moći da računaju proizvođači zavisiti od kvaliteta mleka.
“Za proizvođače mleka je važno to da će im se prvi put cena obračunavati na osnovu rezultata nezavisne analize. Onda ćemo moći da kažemo šta je prisutno na tržištu. Svi oni koji imaju mleko u ekstra i prvoj klasi imaće veća davanja od strane države u odnosu na one koji imaju mleko lošijeg kvaliteta. To je jedini način da se poboljša kvalitet mleka u Srbiji”, kaže Glamočić. On dodaje da je problem prvenstveno u polaznoj sirovini na samoj farmi.
”Kada farmeri budu znali da se mleko svakodnevno kontroliše onda će i te kako voditi računa o tome. Tada ćemo i imati kvalitetnije mleko”, objašnjava Glamočić. U Nišu je otvorena laboratorija u kojoj će se između ostalog kontrolisati i kvalitet mleka.
Nezavisna kontrola radiće se i u Batajnici i Novom Sadu. “Tok uzorkovanja i način uzimanja uzoraka je rešen Pravilnikom o kvalitetu sirovog mleka. Sada su se stekli uslovi da se on primeni konkretno i na terenu. Oprema je, zbog finansijskih problema, nabavljana dugi niz godina. Sada su se stekli uslovi da se ta oprema angažuje i da se ona upotrebi u svrhu ispitivanja kvaliteta mleka.
Dok nezavisna laboratorija ne počne da kontroliše kvalitet mleka, radi se na priremi terena - kontaktiranju mlekara i obučavanju ljudi koji će uzmati uzorke na terenu”, kaže Mile Pećinar, šef laboratorije za isipitivanje kvaliteta mleka u Novom Sadu.
Izvor: agronews.rs
- 599 čitanja