PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 12. do 16. matra 2012. godine

Tema

Najvažnije iz protekle nedelje:
- Pad cene pšenice
- Rast cene kukuruza

Pripreme za prolećnu setvu su u punom jeku. Jedan od prvih nagoveštaja početka ove velike kampanje jeste izraženo aktivna ponuda, s obzirom da vlasnicima robe trebaju likvidna sredstva za finansiranje prolećnih radova. Sa druge strane tražnja ima svoj jasan interes da baš sada kada se cene kolebaju, prihvate aktuelne ponude i obezbede se od nekih mogućih rizika koje bi mogao da donese nastupajući period. Promet od 1.958 tona robe je za 43,59% manji nego prethodne nedelje. S obzirom na značajno prisustvo roba (mineralnih đubriva pre svega) veće pojedinačne vrednosti, finansijska vrednost prometa od 53.302.790,00 dinara je u odnosu na količinski promet srazmerno u manjem padu u poređenju sa prometom iz prethodne nedelje i on iznosi 28,37%.

      Cena kukuruza je u porastu. Posle jednomesečne svojevrsne cenovne inverzije na našem u odnosu na međunarodna tržišta, bilo je samo pitanje trenutka kada će cena ove robe i na našem tržištu početi da raste. Naime, u protekle četiri nedelje, skoro sve referentne svetske berze beležile su rast cena kukuruza, dok je kod nas sve do ove nedelje cena bila u blagom padu. Prvi nagoveštaji rasta cene bili su dovoljan signal izvoznicima da prihvate uglavnom sve što se na tržištu ponudi po za sada i dalje povoljnim cenama za izvoznu kalkulaciju. Zbog toga ne iznenađuje što se od 13 sklopljenih kupoprodajnih ugovora u 12 slučajeva kao kupci pojavljuju trgovci dok je samo u jednom slučaju to prerađivač. Cena se kretala u rasponu od 18,50 din/kg bez PDV, pa do 19,00 din/kg. Prosečna cena trgovanja kukuruzom je iznosila 20,07 din/kg (18,58 bez PDV), što je za 2,08% više od prosečne cene u prethodnoj nedelji. U svetlu ovakvih tržišnih trendova, ponuda kukuruza od strane države po ceni od 18,00 din/kg, a koja je namenski upućena mešaonama stočne hrane, još više dobija na svom značaju.
      Cena pšenice je u padu. Potpuno identična priča kao i kod kukuruza, samo u obrnutom smeru. Naša je pšenica dugo bila među skupljim u širem okruženju, ali posle smirivanja i stagnacije, cena hlebnog žita u nedelji za nama je počela da pada. Prosečna cena trgovanja od 23,68 din/kg ( 21,92 bez PDV), je u odnosu na prethodnu nedelju u padu od 1,42%. Za razliku od kukuruza, kupci na tržištu pšenice svi osim jednog su iz sektora prerađivačke industrije. Uz već realizovanu prodaju 26.500 tona iz kontigenta državne ponude po ceni od 20,00 din/kg, definitivno su se stekli uslovi za „odbranu“ cene hleba od mogućih poskupljenja.
      Sojina sačma sa 44% proteina je prodavana po ceni od 44,73 din/kg (37,90 bez PDV), dok je na bazi 4 kupoprodajna ugovora realizovan promet od 350 tona mineralnog đubriva UREA po prosečnoj ceni od 46,16 din/kg.