PROMET ROBA NA PRODUKTNOJ BERZI od 26. do 30. decembra 2011. godine

Tema

Najvažnije iz protekle nedelje:

- Pad cene pšenice
- Rast cene kukuruza
- Dešavanja na svetskim berzama

Podatak o identičnom broju zaključenih ovonedeljnih kupoprodajnih berzanskih ugovora na „Produktnoj berzi“ u Novom sadu, u odnosu nas prethodnu nedelju, ukazuje na činjenicu da ni ovonedeljni količinski kao i vrednosni obim prometa, nisu bitnije odstupali od prošlonedeljnih volumena. U periodu od 26.12.-30.12.2011., istrgovano je 1.424.949 kg listiranih poljoprivrednih proizvoda, što je tek za 4,09% više nego prethodne nedelje. Istovremeno ovonedeljni rast dinarske vrednosti zaključenih poslova iznosio je 27.266.762,78 dinara, čime je ostvaren procentualni rast, u odnosu na prethodnu nedelju, za 4,79%. U strukturi prometa participirali su samo pšenica, kukuruz i proizvodi sa liste „soja-kompleksa“ (soja u zrnu i sojina sačma).

Nakon prošlonedeljnog blagog pada cene domaće pšenice, i ove nedelje, tokom koje je po obimu promate pšenica dominirala u strukturi ukupnog obima prometa sa 49,47%, trend blagog pada je nastavljen. Doduše, zbog minimalnih cenovnih pomeranja nadole, pre bi se moglo reći da je cena hlebnog žita, tokom ove nedelje, stagnirala.

Ovonedeljna ponderisana nedeljna cena iznosila je 20,13 din/kg (18,64 din/kg, bez PDV-a), što je za minimalnih 0,35% niže nego prethodne nedelje. Time se cena domaće pšenice, u potpunosti približila cenama na američkom kontinentu (koji registruje značajniji ovonedeljni rast cena žitarica), ali je još uvek za oko 1,50 din/kg skuplja od mađarske pšenice. Ovonedeljni rast cena žitarica na američkim berzama (za od 3-4%), posledica je pesimističkih predviđanja o stanju useva u Južnoj Americi. Na ovu vest, rastom cena, reagovalo je i tržište pšenice i tržište kukuruza. Što se tiče domaćeg tržišta kukuruza ono je, na osnovu podatka o izraženoj frekventnosti trgovanja u okviru istrgovanih 672.082 kg, kao i podatka o ponderisanoj nedeljnoj ceni od 16,66 din/kg (15,43 din/kg, bez PDV-a) koja je za 2,08% viša nego prošlonedeljna, počelo da oživaljava. Ne može se još uvek govoriti o intenziviranju izvoznih aranžmana kao uzroku ovakvog porasta cene kukuruza, obzirom na poslovnu orijentaciju kupaca koju su se javljali na strani tražnje po zaključenim berzanskim transakcijama. U pitanju su uglavnom prerađivači koji su intenzivirali predpraznične kupovine kako bi, sa jedne strane obezbedili sigurnu sirovinsku bazu tokom predstojećeg prazničnog perioda, ili su u pitanju bili kupci čija je tražnja bila motivisana podmirivanjem ranijih naturalnih obaveza, do kraja kalendarske godine.

Sojom u zrnu i sojinom sačmom minimalno je trgovano tokom nedelje, odnosno registrovan je samo po jedan berzanski posao kupoprodaje ovim artiklima, u količinama od 25 odnosno 23 tone. Interesantan je podatak da je cena soje u zrnu od 37,48 din/kg (34,70 din/kg, bez PDV-a), ponovo premašila cenu sojine sačme za koju su kupci tokom ove nedelje plaćali 40,47 din/kg (34,30 din/kg, bez PDV-a).