Sprečićemo monopol na tržištu malina

Tema

Država će kroz institucije sistema regulisati pravila na tržištu prodaje i otkupa malina, a vlada će preuzeti sve da ne dođe do monopolskog ponašanja na tržištu naročito kada su u pitanju hladnjačari, rekao je juče Predrag Lučić iz Ministarstva poljoprivrede.

On je nakon održanog sastanka radne grupe na kome su učestvovali predstavnici ministarstva poljoprivrede, trgovine, malinari i hladnjačari rekao da će država regulisati tržište onako kako ekonomski uslovi zahtevaju.
On je dodao da je cilj da vlada Srbije uredi tržiste i da kroz institucije sistema i resorno ministarstvo obezbedi bezbedno i regulisano tržište. ”Kroz mere koje smo do sada sprovodili, subvencije i druge načine pomoći omogućili smo proizvođačima i otkupljivačima da dođu do finalnog proizvoda.
Ministarstvo poljoprivrede se pojavljuje kao medijator i treba kroz uključivanje ministarstva trgovine i finansija da dođemo do zajedničkog cilja i konačne povoljnosti za sve”, zaključio je Lučić.
Predsednik zadruge Agro Eko Voće, Božo Joković rekao je da je osnovni problem proizvođača što imaju završnu, a ne akutnu cenu. On je istakao da je cena maline u regionima gde je malina krenula da se bere između 100 i 120 din/ kg što ne pokriva ni osnovne troškove proizvodnje.
”Na sastanku radne grupe smo čuli da su postojale određene neregularnosti u okviru otkupa maline koje su uz intervenciju određenih inspekcija otklonjene. U narednim danima biće pojačane kontrole kako bi se doveo u red otkup maline”, rekao je Joković.On je dodao da je ispred grupacije proizvođača predložio da se u roku od pet dana organizuje sastanak državnog vrha, malinara i hladnjačara. Hladnjačar i direktor kompanije Master Frigo Fruits,
Radoje Cvetić rekao je da je veliki problem što je na lageru ostalo puno maline iz 2015. i 2016. godine. ”Sada su otkupljivači, hladnjačari obazrivi jer im je ostalo puno maline, a cena je na svetskom tržištu pala. Situacija je ozbiljna što se tiče cena, jer postoje zalihe malina u Srbiji, Bosni, Poljskoj”, rekao je Cvetić.
On je dodao da je ključni cilj da se nađe pravi kompromis i način saradnje proizvođača i hladnjačara što se tiče kvaliteta i zahteva svetskog tržišta. ”Imamo problem što se tiče kvaliteta, jer imamo kontrole svakog desetog kamiona iz Srbije što druge zemlje nemaju.
Moramo pratiti zbivanja na svetskom tržištu i tome se prilagođavati, radimo na razvoju i kvalitetu maline da bi sačuvali srpski brend maline po kome smo poznati u svetu”, zaključio je Cvetić.

Izvor:agronews.rs