Totalni udar na totalne herbicide i Monsanto?

Tema

Evropa bi uskoro mogla da zabrani upotrebu glifosata u poljoprivredi, a to bi značilo i proterivanje totalnih herbicida sa njiva, ali posredno i udar na GMO i multinacionalnu kompaniju Monsanto koja je glifosate i lansirala na svetsko tržište.

Krajem juna ističe dozvola za korišćenje glifosata. To bi moglo da znači da, posle prelaznog perioda, ovaj herbicid za suzbijanje korova više neće biti prskan po njivama u Evropskoj uniji. U odboru 28 država EU još nije formirana kvalifiovana većina za odobrenenje daljeg korišćenja glifosata. Strahuje se da taj pesticid ugrožava ljudsko zdravlje.

Međunarodna agencija za istraživanje kancera (IARC) ga je prošle godine svrstala u otrovne materije, a i izveštaji lekara podstiču skepsu. Evropska agencija za bezbednost životnih namirnica (EFSA) smatra da glifosat, ako se koristi prema uputstvu, ne predstavlja opasnost po zdravlje. Glifosat je najbolje prodavan pesticid na svetu. Posebno je omiljen u poljoprivredi. Samo 15 do 20 odsto konvencionalnih poljoprivrednika širom Planete ga ne upotrebljava, baš kao ni uzgajivači bio-kultura. Razlog: ovo sredstvo vrlo efiasno uništava korov.

Profesor novosadskog Poljoprivrednog fakulteta dr Stevan Maširević kaže da bi zabrana glifosata imala ekonomske posledice po poljoprivredu jer bi poskupela proizvodnju, dok bi s druge strane ekološke posledice bile pozitivne. On ističe da glifosat kod nas koristi više od polovine poljoprivrednika, jer je veoma efiasan za suzbijanje korova u svim usevima. Koristi se obično posle setve, a pre nicanja tako da kada usev nikne ima maksimalne uslove za rast i razvoj jer korova na njivi više nema. ”U osnovi, poljoprivreda može bez glifosata“, kaže Hela Kelenbek sa Instituta Julius Kin (JKI). Ipak, JKI prenosi da za glifosat nema hemijskih alternative.

” Drugi herbicidi su ekotoksikološki lošije rangirani od glifosata“, kaže Kelenbek. U komercijalnoj upotrebi herbicidi na bazi glifosata koji se sada mogu kupiti na našem tržištu i koji se i koriste na njivama su na primer: ”raundap flš”, ”glifolk”, ”kileo”, ”uragan sistem”, ”glifos”, “glifosan”, ”limitator” . Zabrana glifosata, čija je godišnja procenjena prodaja u svetu oko šest milijardi dolara, biće od posebnog interesa za Monsanto, kompaniju koja ga je iznela na tržište pod zaštitnim znakom ”raundap” sedamdesetih godina.

Upravo je ovaj „raundap” pratilac GM soje, jer je ona baš genetski i modifiovana da bi bila genetski otporna na ovaj totalni herbicid.

Izvor: Dnevnik