U novembru zeleno svetlo Srbiji za novac iz EU za poljoprivredu

Tema

Srbija bi u novembru od Evropske komisije mogla da dobije “zeleno svetlo” za korišćenje pretpristupne pomoći iz programa IPARD za poljoprivredu, a novac bi poljoprivrednicima bio dostupan krajem 2017. ili početkom 2018. godine, kazala je juče državna sekretarka u Ministarstvu finansija Jelana Stojović. Ona je na zasedanju Odbora za praćenje primene pretpristupnog programa za razvoj sela od 2014. do 2020. kazala da će do sredine otkobra biti podneta dokumentacija za korišćenje pomoći iz programa IPARD, koju treba da u novembru ponovo pregledaju revizori i daju konačno odobrenje za početak korišćenja sredstava. “Napravili smo napredak u nekoliko oblasti, unapredili pravne procedure i institucionalni okvir i kapacitete svih IPARD tela”, rekla je Stojović i dodala da je završena zgrada Uprave za agrarna plaćanja, što je bio uslov da bi Srbija dobila novac iz Evropske unije za poljoprivredu.
Prema očekivanjima predstavnika Generalnog direktorata za poljoprivredu i razvoj sela Liama Breslina, Srbija će, uz Albaniju, biti sledeća zemlja koja će početi da koristi novac IPARD. On je kazao da se nada da će Srbija za dve nedelje predati “akreditacioni paket” za korišćenje programa IPARD i da će revizori koji u novembru dolaze u Srbiju, odobriti da novac bude dostupan poljoprivrednicima
“Prva sredstva iz programa IPARD biće za nabavku mehanizacije i preradu hrane”, rekao je Breslin i upozorio da će, ako Srbija ne iskoristi taj novac, on biti prosledjen drugim zemljama. Breslin je istakao da je efekte pretpristupne pomoći najbolje video na primeru svoje zemlje, Irske, čija se nerazvijena poljoprivreda transformisala u modernu poljoprivredu koja svoje proizvode izvozi i do Kine.
“Nadam se da će to biti slučaj i sa Srbijom”, kazao je on. Inače, vlasti u Srbiji odabrale su šest glavnih mera koje će se podržavati grantovima EU: investicije u poljoprivredna gazdinstva proizvođača mleka, mesa, voća i povrća i drugih useva, investicije u preradu i plasman poljoprivrednih proizvoda za mikro, mala i srednja preduzeća koja se bave preradom mleka, mesa, voća i povrća, organska poljoprivreda, lokalni razvoj u ruralnim sredinama od strane lokalnih akcionih grupa (naročito javnoprivatnih partnerstava), diverzifikacija poljoprivrednih gazdinstava i poslovni razvoj za privatne objekte seoskog turizma i tehnička pomoć.
Izvor:agronews.rs