Malinari traže dva evra za kilogram
Tema
Malinari i otkupljivaci još nisu dogovorili otkupnu cenu maline, iako je do berbe ostalo dvadesetak dana.Malinari kažu da bi bili zadovoljni i cenom od dva evra po kilogramu, iako je prošlogodišnja cena bila 2,3 evra.
Otkupljivaci tvrde da ce cena ove godine, zbog stanja na svetskom tržištu varirati od 50 do 250 dinara, a da je prošlogodišnja cena „naduvana” zbog špekulanata koji su malinu otkupljivali samo da „operu” nezakonito zaradjen novac, a ne da bi zaradili na izvozu voca.
Otkupljivaci malinarima nude da im sada plate samo troškove proizvodnje, a na jesen razliku koju cena dostigne.
Iako je praksa da se otkupna cena maline ne zna sve dok berba ne pocne, sve ukazuje da situacija nikada nije bila delikatnija na obe strane. Na jednoj su malinari, kojima je berba na pragu, a na drugoj hladnjacari koji prate tržište, ali nemaju vremena za oklevanje, pouceni prošlogodišnjim iskustvom kada je ilegalna konkurencija podigla cenu.
- Svesni smo da je kriza, ali ocekujemo da cena ne može biti ispod dva evra. S obzirom da je djubrivo poskupelo duplo, a grad i suša desetkovali prinose, to je iznos koji donosi minimalnu zaradu - kaže Dragiša Terzic, predsednik Udruženja malinara „Vilamet” iz Arilja.
Prošla godina, objašnjava on, za malinare je bila najbolja u poslednjoj deceniji jer je po kilogramu prodatog voca proizvodjacima ostajalo oko 70 centi zarade. Na pocetku berbe, podseca on, hladnjacari su nudili 1,5 evro, da bi kasnije ponudu podigli na 2,3 evra.
- Hladnjacari treba da zaborave na taktiku pregovora o najnižoj ceni. Iako su pricali da nece uspeti da prodaju rod pokazalo se da je 95 odsto maline našlo kupca i to „griz” za 2,7, a „rolend” od tri do 3,5 evra. Price da nece naci tržište ne stoje, jer su najavljeni podbacaji roda u Poljskoj i Cileu, što znaci da ce biti tražnje za našom malinom - kaže on.
Rade Ljubojevic, predsednik Udruženja hladnjacara Srbije kaže da ko sada prica o ceni ne poznaje tržište.
- Želje proizvodjaca su jedno, ali oni moraju da znaju da je kriza ostavila posledice i da kupovna moc drasticno pala. Nismo u poziciji da diktiramo cenu, s obzirom na konkurenciju iz Poljske, Cilea i Bugarske. Oni su prošle godine Evropi prodali malinu za manje od dva evra, a mi je otkupljivali za 2,4 evra što nema ekonomske logike - objašnjava Ljubojevic.
Izvor: www.blic.rs
- 751 čitanja