Obilne kiše obradovale ratare

Tema

Obilna kiša koja je pala proteklog vikenda, donela je veliko olakšanje poljoprivrednicima. Tim pre što meteorolozi najavljuju i nove padavine. Više vlage u zemljištu blagotvorno je delovalo na sve poljoprivredne kulture, a posebno na ozime i jare useve. Poslednjih nekoliko dana u krajevima južno od Save i Dunava palo je više kiše nego u Vojvodini, za razliku od prethodnog talasa padavina, kada je bilo obrnuto. Obilne padavine su, dakle, najzad zabeležene i u tradicionalno "sušnim" oblastima istočne i južne Srbije. Tako je, recimo, u Zaječaru zabeleženo 73 litra kiše po kvadratnom metru, što je za devet odsto više od višegodišnjeg proseka za mesec maj, dok je u Leskovcu višegodišnji prosek premašen za čitavih 36 odsto. Moglo bi se reći da su se na ovaj način sve oblasti u Srbiji sada manje ili više izjednačile po količini padavina koje su dobile - kaže za Danas Ljiljana Džingalašević, iz Odeljenja za agrometeorologiju Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Ona podseća da je na teritoriji Vojvodine palo u proseku 52 litra padavina po kvadratnom metru, što je 94 odsto višegodišnjeg proseka za maj. U centralnoj Srbiji u maju padne u proseku 69 litra kiše po kvadratnom metru, a do sada je već registrovano 90 odsto te količine, odnosno 62 litara. Prosek padavina na teritoriji Republike Srbije u petom mesecu je 64 litra, a već je palo 58 litara, ili više od 91 odsto. Imajući u vidu meteorološku prognozu, moglo bi se očekivati da će do kraja meseca biti nadmašen majski prosek. - Obilne padavine podigle su nivo vlažnosti zemljišta u odnosu na prethodni sušni period. Kiša je blagotvorno delovala na sve poljoprivredne kulture, uključujući ozime i jare useve, voće i povrće. Pšenicu posejanu jesenas su, inače, pratile specifične vremenske prilike i dosta izraženi nedostatak vlage tokom čitavog vegetacionog perioda, pa je na pojedinim parcelama bila počela i da žuti. Prema najavama meteorologa krajem maja i početkom juna ipak će izostati klimatski ekstremi u vidu izrazito visokih ili niskih temperatura, ili ekstremnih padavina. Očekuje se, dakle, vreme uobičajeno za ovo doba godine - nestabilno i umereno toplo, sa padavinama u granicama višegodišnjeg proseka. Ako se prognoze ostvare, ove godine bi se, ipak, mogao očekivati ako ne rekordan, ali svakako pristojan rod pšenice. Povećana vlaga ubrzala je i nicanje prolećnih ratarskih kultura, kukuruza, soje i suncokreta, uključujući i oranice koje su njima kasnije zasejane. Naravno, ostaje da se vidi kako će se jari usevi razvijati do kraja poljoprivredne sezone - ističe naša sagovornica.
Kiša je, prema njenim rečima, prijala i voću i povrću. Aprilska suša inače je najmanje pogodila voće, izuzev jagodičastog koje raste pri zemlji, gde je nedostatak vlage uslovio mestimično sitnije plodove, dok je kvalitet ostao zadovoljavajući. Ozbiljniji proizvođači povrća su u značajnoj meri koristili sopstvene sisteme za navodnjavanje, što je poboljšalo snabdevenost domaćeg tržišta zelenišem ovoga proleća. "Ono što bi kada padne mnogo kiše moglo predstavljati problem za sve poljoprivredne kulture bez razlike, jeste bujanje korova i očekivana pojava biljnih bolesti. Stoga bi svaki sunčan dan trebalo iskoristiti za prskanje, suzbijanje korova i druge mere zaštite", savet je koji je Ljiljana Džingalašević uputila poljoprivrednicima.