Nestašica hrane bi mogla da potraje decenijama

Tema

Pomoć Ujedinjenih nacija gladnima u svetu biće smanjena ove godine zato što su cene hrane značajno porasle a fondovi UN su ostali isti. Izgleda da političari još nisu u potpunosti shvatili dubinu i ozbiljnost nadolazeće krize hrane u svetu. Neredi i pobune stanovništva zbog previsokih cena hrane izbijaju sada i u zemljama gde ih nikada pre nije bilo. Zato sve veći broj vlada u svetu ograničava izvoz hrane da bi se prvo zadovoljile domaće potrebe. Britanski Guardian navodi u prilogu ‘Hraniti svet? Mi vodimo izgubljenu bitku, priznaju UN’ da su rast potražnje za stočnom hranom (zbog povećane potražnje za mesom u zemljama u razvoju) kao i korišćenje sve više zemljišta za proizvodnju biogoriva, zajedno sa posledicama klimatskih promena - znatno doprinele naglom porastu cena hrane.
Situacija je dodatno pogoršana finansijskim špekulacijama sa zalihama hrane jer se potražnja za njom stalno povećava u svetu pa to špekulantima omogućuje velike profite(www.guardian.co.uk/environment/2008/feb/26/food.unitednations).
U prilogu ‘Stručnjaci: Nestašice hrane u svetu bi mogle da potraju decenijama’ od 22-og februara ove godine, finansijski magazin The Market Oracle predviđa dugoročan rast cena hrane(www.marketoracle.co.uk/Article3782.html). Osim posledica klimatskih promena, nedostatka voda i smanjivanja obradivog zemljišta za proizvodnju hrane zbog proizvodnje biogoriva kao i zbog, generalno, sve veče potražnje za hranom u svetu, u prilogu se navodi još jedan značajan uzrok povećanja cena - poskupljenje goriva. Tokom 1960-tih godina cena jednog bušela pšenice i jednog barela nafte bile su izjednačene a ovih dana je barel nafte deset puta skuplji od bušela pšenice - što dodatno povećava njenu cenu kao i cenu ostale hrane.
Izvor: www.poljoprivreda.info