Ko i koliko kontroliše našu hranu?

Tema

Srbija je jedina zemlja u regionu koja nema Nacionalnu referentnu laboratoriju na koju čekamo već više od deceniju. Ipak, prema najavama u januaru Nacionalna referentna laboratorija počinje sa prvim analizama.

Ministarka poljoprivrede Snežana Bogosavljević Bošković kaže da će se laboratorija puštati u rad sukcesivno, a za to vreme proveru kvaliteta hrane obavljaju manje akreditovane laboratorije u Srbiji. Naime objekat i oprema postoje ali se još od 2003. čeka da laboratorija počne sa radom. Ministarka poljoprivrede kaže da su se stekli uslovi za prve analize.

“U potpunosti je spremno odeljenje za fitosanitarna ispitivanja, za semenski i sadni materijal, a u narednom periodu plan nam je da završimo odeljenje za ispitivanje sirovog mleka. Značajan deo opreme je nabavljen već je instaliran ostaje nam još jedan mali deo opreme koji ćemo nabaviti u 2015. za koji smo opredelili sredstva, budžetom su predviđena ta sredstva", kaže ministarka.

Za kontrolu kvaliteta isključivo je nadležno ministarstvo pljoprivrede. U veterinarskoj Inspekciji koja kontroliše hranu životinjskog porekla, tvrde da redovno uzimaju uzorke i da je hrana u Srbiji dobrog kvaliteta. “Tako veterinarska inspekcija kontroliše promet hrane kao sto je ova mlečna pijaca na kojoj se nalaze primarni proizvođači koji proizvode sireve u sopstvenom domaćinstvu.

Takođe kontrolišemo i proizvodnju hrane, klanice, mlekare prerade mesa, skladišta u kojim se ta hrana čuva. Tako da mozemo biti mirni za svu hranu koja se nalazi u registrovanim objektima”, kaže Sanja Čelebićanin iz Uprave za veterinu. Veterinrska inspekcija jednom mesečno kontroliše i meso od koga se priprema hrana u restoranima i na kioscima.

U odboru za zdravlje međutim smatraju da bi neke kontrole trebalo da radi ministarstvo zdravlja. “Ministarstvo poljoprivrede treba da kontroliše stoku kako ona raste. Međutim kada stoka, kada krava tele kada prase postane hrana koju ljudi konzumiraju tada bi zdravstvena struka trebalo to da kontroliše i da uzorkuje taj materijal”, kaže Dušan Milisavljević iz Odbora za zdravlje. Voće i povrće se takođe nalazi u sistemu kontrole. Ono iz uvoza kontroliše fitosanitarna inspekcija na granicama a od nedavno se radi se i monitoring na pesticide.

Ono što proizvode naši proizvođači je pod nadzorom poljoprivredne inspekcije. I opored svih mera koje preduzimaju nadležni ipak ne postoji način da 100 posto budete sigurni da je hrana koju kupujete bilo na pijacama u samoposlugama ili na kioscima uvek u potpunosti i ispravna. Ono što ipak možete da uradite za svoje zdrvalje je da obratite pažnju na izgled namirnica koje kupujete i obavezno da čitate deklaraciju. Artikle bez deklaracije ne kupujte.

Izvor: B92