Rekordan rod pšenice u Srbiji
Tema
Ovogodišnji rod pšenice u Srbiji veći je za oko 20 odsto u odnosu na 2015. godinu i požnjeveno je oko 2,88 miliona tona ratarske kulture, izjavio je juče šef odseka za biljnu proizvodnju Ministarstva poljoprivrede Milan Ćuprić.
On je na sednici pododbora Skupštine Srbije za praćenje stanja u poljoprivredi u marginalnim-najnerazvijenijim područjima kazao da je pod pšenicom ove godine posejano 295.000 hektara što je neki višegodišnji prosek, ali da je prosečan prinos pšenice bio oko 4,8 tona po hektaru. “Možemo reći da su ovo rekordni rezultati imajući u vidu da se površine pod pšenicom nisu menjale, jer se ta kultura u Srbiji obično seje na oko 600.000 hektara.
Ovo su zvanični podaci, ali procene stručnjaka kažu da je rod sigurno još i veći”, kazao je Ćuprić. Prema njegovim rešima, ovogodišnji rod pšenice potpuno će zadovoljiti domaće potrebe, dok će za izvoz na raspolaganju biti oko 1,5 miliona tona hlebnog žita. On je potsetio da je 2015. za izvoz bilo na raspolaganju 1,1 milion tona pšenice, a glavna tržišta su bila zemlje CEFTA regiona (BIH, Crna Gora, ,Makedonija, Albanija) gde se inače izvozi 55 odsto, dok se ostatak izvozi u EU i to najviše u Rumuniju.
Ćuprić je kazao da se procenjuje i da je ovogodišnja svetska proizvodnja pšenice 738 miliona tona i da je i ona rekordna u poslednjih sedam godina. “Naš rod od 2,88 miliona tona je 0,4 odsto u odnosu na svetsku poroizvodnju. Mi ne možemo da diktiramo cenu te ratarske kulture, ona je berzanska roba i određuje se na osnovu ponude i tražnje”, kazao je on naglasivši da se u Srbiji reflktuje cena Crnomorskog regiona. Ćuprić je dodao da je u Srbiji trenutna cena pšenice oko 14 do 15,5 dinara za kilogram, a da procene pokazuju da je cena proizvodnje hlebnog žita oko 10 dinara za kilogram.
Poslanik Srpske radikalne stranke (SRS) Marko Milenković kazao je da poljoprivrednici nisu zadovoljni cenom pšenice i da prema njihovim procena prosečna proizvodjačka cena te kulture 20 dinara uza kilogram.
On je kazao da je u Topličkom okrugu ovogodišnji rod pšenice za oko 15 odsto veći od prošle godine, ali da nije bilo organizovanog otkupa i da se ta ratarska kultura uglavnom predavala mlinovima za oko 17 dinara za kilogram. Milenković je naglasio i da se očekuje da će značajna količina pšenice ovogodišnjeg roda zbog niske otkupne cene završiti kao stočna hrana, jer je cena kukuruza visoka.
Izvor: Tanjug
- 514 čitanja